17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC’de bir ilke imza atıldı !
30 Aralık 2011 Cuma 10:58

KKTC’de bir ilke imza atıldı !

Yıllardır tartışma konusu olan ve Türkiye bankalarının ipotek olarak kabul etmeye yanaşmadığı eşdeğer statüsündeki mallarda radikal karar !

Yurdagül BEYOĞLU

 

Garanti Bankası, KKTC’de bir ilke imza attı. Siyasi pozisyonundan ötürü belirsizliklerin yaşandığı ülkede, eşdeğer malları teminat olarak kabul eden banka, ekonomiye ivme kazandırmanın yanında Kıbrıs Türk halkına motivasyon sağlayacak.

 

 

Karar istişare edilerek alındı

 

Konuyla ilgili olarak Haberdar Gazetesi’ne konuşan Garanti Bankası Lefkoşa Şubesi Müdürü Mahmut Karımış, TC Lefkoşa Büyükelçiliği, KKTC’li bazı siyasiler, Merkez Bankası ve diğer bankalarla istişare ederek bu kararı aldıklarını söyledi.

 

 

“Ekonomiye canlılık getirecek”

 

Müşterilerin talebinin de bu noktada etken olduğunu ifade eden Karımış, yeni uygulamanın KKTC ekonomisine büyük canlılık getireceğini vurguladı.

 

 

“Meclisi var, kendi bayrağı var”

 

“Uluslar arası bir şirketiz. Dünyanın her yerinde faaliyet gösteriyoruz. Biz burada şöyle düşündük. Evet, burası Türk kökenli insanların yaşadığı bir ülke ancak kendi Meclisi var, kendi bayrağı var, kendi hukuku var, kendi yasaları var. Bu düşünceden yola çıkarak sonuca gittik” ifadelerini kullanan Müdür Mahmut Karımış, uygulamayı hayata geçirirken her kesimle görüştüklerini açıkladı.

 

 

“Yönetim Kurulu kabul etti”

 

Garanti Bankası’nın KKTC’ye 2004 yılında geldiğini anımsatan Karımış, o tarihten sonra her gelen müdürün eşdeğerlerin teminat olarak alınması talebini Merkez’e aktardığını, sonunda Yönetim Kurulu’nun kabul ettiğini belirtti.

 

 

“Burası KKTC”

 

Karımış, yaşanılan süreci şu sözlerle anlattı: “Bizde hep öneri vardı. Burada çalışanlar bunu Merkez’e iletiyor ama anlatamıyorlardı. ‘Belirsizlik yok burada’ diyorduk. Sonuçta burası kendi kuralları, kendi yasaları olan bir yer. Bunu anlattık. Bizim temel problemimiz Kıbrıs’ı çok tanımamamız. Anavatan-yavru vatan söyleminden yola çıkıyoruz. Oysa burası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti! Ayrı yasaları var, kuralları var. Bunu anlattık.”

 

 

“Eşdeğer konusu yıllardır gündemdeydi”

 

“Biz senede üç kez “bütçe” dediğimiz bir uygulama için hesap vermeye gideriz. Hep konuşuruz bunları. Benim Ağustos’ta KKTC’ye tayinim çıktı. Eylül’de de Türkiye’ye gittim bütçe için. Arkadaşlara ‘ben Kıbrıs’la ilgili fazla bir şey bilmiyorum. Bana söyleyeceğiniz bir şey varsa ileteyim’ dedim. Hemen eşdeğerleri Merkez’e taşımamı önerdiler. Gittiğimde bunu ortaya koydum. Ekim ayında da Garanti Bankası üst düzey yöneticilerin KKTC’ye ziyaretleri oldu. Hem üst düzey yönetim, hem arkadaşlarımız, hem de müşterilerimiz etkin oldu bu noktada. Ayrıca Sayın Büyükelçimiz Halil İbrahim Akça’nın çok katkıları var. Halil İbrahim Bey, çok fazla teknik bilgiye sahip! Benim dönemimde hayata geçmesi de tesadüf oldu.”

 

 

“İspanyol ortaklar olumlu karşıladı”

 

Karımış, İspanyol, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria S.A (BBVA) ile ortak olan Garanti Bankası'nın, İspanyol ortakların nasıl ikna edildiği ile ilgili soruya ise şu yanıtı verdi: “Yönetim kurulunda dokuz kişi var. Dördü Doğuş Grubu’nu temsilen yönetimde, dördü de İspanyolları. Bir de Genel Müdür var. Genel Müdür herkesi temsil ediyor. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı Türk. Üst yönetimde biraz olumsuz düşünenler çıkmış ama İspanyollar karşı çıkmamış.”

 

“Niye burada olmayalım”

 

LTB’nin toplu konut projesinin İspanyol Senpa şirketi tarafından yapıldığını vurgulayan Karımış, bu şirketin, “Burası AB tarafından tanınan bir yer. Niye burada olmayalım” dediklerini dile getirdi.

 

“TC’deki şartlarda kredi vereceğiz”

 

Kıbrıs Türk’üne Türkiye’deki şartlarda kredi vereceklerini belirten Karımış sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki şartlar neyse burada da aynı şartları aynen kabul etmiş olduk. Tapuya bakacağız. Eşdeğer bir gayrimenkulü alacağım dediğinde, o şartlarda krediyi vereceğiz. Teminatta eskiden Türk koçanı istiyorlardı. Şimdi ister Türk koçanlı olsun, ister eşdeğer fark etmez.”

 

“Biz bu ülkeye güveniyoruz”

Bu ne sağlayacak? Belki bizim ticari hacmimiz büyüyecek ama buradaki firmaların kaynak bulma, kredi bulma potansiyelleri artmış, maliyetleri düşmüş olacak. Biz bu ülkeye güveniyoruz. Eşdeğeri kim kullanıyorsa mal onundur diyoruz. Şu anda fiilen başladık ancak esas 2012 yılında hareketlenmesini bekliyoruz. Bunu kendimiz kamuoyuna duyuracağız.”

 

 

Başbakan İrsen Küçük

“Ekonomiye olumlu katkısı olur”

Başbakan İrsen Küçük Garanti Bankası’nın eşdeğer olan malları ipotek olarak kabul etme kararının doğal ve de memnuniyet verici olduğunu söyledi ve kararın diğer şube bankalarına da örnek olması gerektiğini ifade etti. Küçük, bir iyileşme içerisinde olan KKTC ekonomisine bu kararın olumlu bir katkı yapacağına inandığını ve 2012 yılının ekonomik gelişiminde önemli bir rol oynayacağını söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ