20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“KKTC yavruluktan kurtulmak istiyor”
04 Kasım 2012 Pazar 09:33

“KKTC yavruluktan kurtulmak istiyor”

GAÜ’ye konuk olan Türkiyeli gazeteci, yazar, belgesel yapımcısı Can Dündar, “KKTC’yi artık Yavruvatan sıfatından kurtulmak isteyen bir yapıda gördüğünü” söyledi...

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) “2012-2013 Akademik Yılı Yükseköğretimde 28. Yıl” sosyal etkinlikleri kapsamında Türkiyeli gazeteci, yazar, belgesel yapımcısı Can Dündar’ı konuk etti.

 

GAÜ’den yapılan açıklamaya göre, önceki gün Girne’deki kampüste Uluslararası Kongre Merkezi Spectrum Hall’de yer alan söyleşiye büyük ilgi gösterildi.

 

Can Dündar, hayata, siyaset ve politikaya dair görüşlerini GAÜ’lülerle paylaştı.

 

“Yavruluktan kurtulmak istiyor”

KKTC’ye defalarca geldiğini hatırlatarak konuşmasına başlayan Can Dündar, daha öncekilerden farklı olarak bu sefer KKTC izlenimlerinin farklılaştığını belirtti ve “KKTC’yi artık Yavruvatan sıfatından kurtulmak isteyen bir yapıda gördüğünü” söyledi.

 

KKTC gerçeği...

KKTC’nin dünyaca tanınmamasının sorun olduğunu belirten Dündar, “KKTC gerçeğine, kendi başına hareket edecek duruma gelmek isteyen bir yapı olarak bakmak gerektiğini” kaydetti.

 

“Darbeler Türkiye’yi ileri götürmez”

Türkiye’de yaşanan askeri darbelerin idealist kuşakları ortadan kaldırdığını ve demokrasinin gelişimine engel olduğunu da belirten Can Dündar, günümüzde gençlerin toplumsal ve kolektif olaylardan bireysel duruşa doğru bir tercihinin görüldüğünü ifade etti.

 

Bugün demokratik güçlü bir devlet olmamasının nedeninin, 1980 darbesinde kontrgerilla tarafından idealist yaklaşımların önü kesilerek sağ ve sol kesimlerin birbirine karşı kışkırtılması olduğunu belirten Dündar, 12 Eylül darbesi ve sonrasında yaşananların güzel şeyler olmadığını ifade etti.

 

“Her genç ve her muhalif biber gazını tadacak”

Söyleşisinde Balyoz davası ve Cumhuriyet yürüyüşlerine de değinen Dündar, “her genç ve her muhalifin biber gazını tadacağını” ifade ederek, ulusalcı kesimlerin bireysel olarak ortaya koyduğu desteğin toplumsal bir harekete dönüşmediğini belirtti.

 

Ulusalcıların yaşanan süreçte karşılarında başka bir devletin olduğunu anladıklarını ifade eden Dündar, cumhuriyetin önemli unsurlarının eriyebileceğine kitlelerin tanık olduğunu belirterek, sürecin yeni bir hareketi doğurduğunu söyledi.

 

İnternetle daha fazla bilgi

Günümüz gençliğinin zoru yaşamadan internet üzerinden fazla bilgiye ulaşmasının yeni bir dönemi doğurduğuna da değinen Dündar, modern bireyin değer verdiği insanlarla iletişim sürecinin azaldığını fakat modern bireyin Acun gibi popüler kültür öğelerini izlemeye saatler ayırdığını ifade etti.

 

Söyleşi sonunda GAÜ Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Öner Can Dündar’ a teşekkür plaketi takdim etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ