15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC en büyük teminat
23 Nisan 2011 Cumartesi 17:45

KKTC en büyük teminat

Özgürgün, Hristofyas’ın provokatif söylemlerinde artış olduğunu söyledi

Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a ve Rum siyasilere, Kıbrıs adasında tüm kurum kuruluşlarıyla ve Anavatan Türkiye’nin tam desteğiyle Kıbrıs Türk halkının hak ve çıkarlarını koruyan bir devlet olduğunun hatırlatılması gerektiğine dikkat çekerek, “KKTC, Kıbrıs Türk halkının ada üzerinde insanca ve eşit bir şekilde yaşamasının bugün olduğu gibi bundan sonra da en büyük teminatı olacaktır” dedi.


Özgürgün yazılı açıklamasında, Rum tarafında Mayıs sonunda yapılacak seçimler yaklaşırken, Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın provokatif söylemlerinde artış olduğunun gözlemlendiğine işaret etti. Özgürgün, bu bağlamda Hristofyas’ın Rum Milli Muhafız Ordusu kışlalarına ziyaretinde Türk tarafı için “ikinci devlet planlarını başaramayacaklar” şeklinde bir ifade kullandığına, ayrıca “işgalden ve kolonizasyondan kurtulmak için çalıştıklarını” belirttiğine dikkat çekti.

 “Meşrutiyeti sorgulanması gereken...”


“Devletimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk halkının ada üzerinde insanca ve eşit bir şekilde yaşamasının bugün olduğu gibi bundan sonra da en büyük teminatı olacaktır” diyen Özgürgün, adanın tarihi ve siyasi gerçekleri ışığında yasallığı ve meşruiyeti sorgulanması gerekenin 1963 yılında yıkılmış olmasına rağmen halen kendisini “Kıbrıs Cumhuriyeti” olarak gören Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olduğunu vurguladı.


Açıklamasında, “Bu gayrı yasal yapının tüm adayı veya Kıbrıslı Türkleri de temsil ettiğini söylemek adanın tarihi ve siyasi gerçeklerini inkar etmekle eşdeğerdir” ifadelerine yer veren Özgürgün, şöyle devam etti:
 

 

“Devletimiz ana unsurlardan biri”


“Devletimiz KKTC, kurulacak olan yeni bir ortaklığın da ana unsurlarından birisi olacaktır. Adanın gerçekleri görmezden gelinerek iki halkın barış ve huzur içerisinde yaşayacağı adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılamayacağı bir gerçektir. Rum liderliğinden, bu tarz provokatif açıklamalarda bulunmak yerine, adanın gerçeklerinden hareketle müzakere masasında daha yapıcı bir tutum içerisine girmesi beklenmektedir.”


 

 

“İşgal ve kolonizasyon edebiyatı...”


Hristofyas ve Rum siyasileri “işgal ve kolonizasyon” edebiyatına bir son vererek adanın gerçeklerini çarpıtmaktan vazgeçmeye çağıran Özgürgün, Anavatan Türkiye’nin uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan hak ve yükümlülükleri çerçevesinde, Kıbrıs Türk halkını yok olmaktan kurtarmak için adaya müdahale ettiğini ve Türkiye kökenli vatandaşların asla bir pazarlık unsuru olmadığını vurguladı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ