18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC ‘Bilişim Partneri’
03 Ekim 2012 Çarşamba 08:25

KKTC ‘Bilişim Partneri’

CeBİT Bilişim Eurasia'da KKTC “bilişim partneri” olarak bayrağıyla temsil edilecek

Fuar ve zirve ile ilgili Lefkoşa Merit Otel’de toplantı düzenlendi. Toplantıda, Hannover Messe Uluslararası Fuarcılık AŞ. Direktörü Murat Özer ve Semor AŞ. Genel Müdürü Nezih Kuleyin fuar ve sinerji zirvesiyle ilgili bilgi verdi.

 

Sinerji zirvesinde, bilişimle ilgili önemli panel ve konferanslar da düzenlenecek, bilişim sektörü temsilcileri fuarda bir araya gelecek.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, KKTC’nin tanınmış bir ülke olmamasına rağmen uluslararası bir fuara partner ülke olarak katılmasının takdir edilir bir olay olduğunu söyledi.

 

Çağın bilgi çağı olduğuna dikkat çeken Saner, “Bilgi çağına ayak uyduran ve bilgi toplumu olmayı başaran milletler, çağdaş dünyayı yakalayıp yöneten durumunda olacak. Bu değişime zamanında ayak uyduramayanlar ise yönetilmeye mahkum olacak” dedi.

 

 

“150 bin ziyaretçi hedefliyoruz”

Basın toplantısında konuşan Hannover Messe Uluslararası Fuarcılık AŞ. Direktörü Murat Özer, uluslararası partner olarak KKTC’nin fuara katılımının kendileri için ayrı bir önem arz ettiğini söyledi.

 

Fuarın geçen yılki rakamlarıyla kıyaslamalarda da bulunan Özer, bu yıl CeBIT’te yüzde 15 büyümeyle 150 bin ziyaretçi sayısına ulaşılmasının hedeflendiğini söyleyerek, KKTC’den bilişim sektörü temsilcilerinin şu an 15 olan fuara başvuru sayısının artması dileğinde bulundu.

 

 

 “KKTC’nin varlığı ‘Avrasya adına’ önemli”

Semor AŞ. Genel Müdürü Nezih Kuleyin de, amaçlarının dünyanın ikinci büyük fuarı olan CeBIT Eurasia’da CeBIT Sinerji Zirvesi’ni gerçekleştirmek olduğunu söyleyerek, Türk Telekom’un bu konuda büyük katkıları olduğunu söyledi.

 

Kuleyin, KKTC’nin de fuarda olacak olmasının Avrasya bölgesi adına önemli olduğuna işaret ederek, fuarda medya ve iletişim, e-devlet, kent yönetimi ve otomasyonu, tüm teknik altyapı ve güvenlik konularının ele alınacağından bahsetti.

 

 

 “Katılımın ekonomik ve siyasi anlamları var”

Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çıralı ise, KKTC’nin fuara bilişim partneri olarak katılımı konusunda Türkiye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a teşekkür ederek, bu katılımın hem ekonomik hem siyasi anlamlar taşıdığını belirtti.

 

Çıralı, fuarın Rum Yönetimi’nin uyguladığı ambargonun kırılması adına önemli olduğunu belirterek, ambargonun kırılmasının çok çalışmakla mümkün olacağını, bu yılki fuara katılımda yüzde 75 desteğin KKTC devleti tarafından karşılanacağını söyledi.

 

Sanayi Odası olarak her yıl 4-5 fuara katıldıklarını söyleyen Çıralı, KKTC’den CeBIT için katılımların artmasını diledi.

 

 

 “Bilişim her sektörü ilgilendirir”

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer de, hem bilişim sektörü hem de firmaların kendini tanıtması açısında fuarın önemine işaret ederek, Bakan Yıldırım’ın bu tür etkinlikleri destekleyerek kendilerine azami desteği vermesini beklediğini dile getirdi.

 

Bilişim sektörünün turizmden eğitime birçok sektörü doğrudan etkilediğini altını çizen Acarer, tüm bu sektörlerden fuara katılımın önemli olduğunu, KKTC’den de daha fazla sayıda firmanın fuarda bulunması gerektiğini söyledi.

 

 

 “AB’de de yankı bulacak”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Suat Yeldener ise, dünyada kimsenin kabul etmediği KKTC’nin “sayısal dünyanın kalbinin attığı” bir fuara katılımının AB’de de yankı bulacağını söyleyerek, bu katılımın sağlanmasında emeği bulunanlara teşekkür etti.

 

Bilişim sektörünün sağladığı olanaklardan faydalanmamanın dünyanın gerisinde kalmak anlamına geleceğini söyleyen Yeldener, Fuarın KKTC’nin “Bilişim Adası” olmasına büyük katkı sağlayacağını, ayrıca siyasal ve stratejik öneme de sahip olduğunu bildirdi.

 

 

 “Değişime ayak uyduramayanlar yönetilir”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de, KKTC’nin tanınmış bir ülke olmamasına rağmen uluslar arası bir fuara partner ülke olarak katılmasının takdir edilir bir olay olduğunu söyledi.

 

Çağın bilgi çağı olduğuna dikkat çeken Saner, “Bilgi çağına ayak uyduran ve bilgi toplumu olmayı başaran milletler çağdaş dünyayı yakalayıp yöneten durumunda olacak. Bu değişime zamanında ayak uyduramayanlar ise yönetilmeye mahkûm olacak” dedi.

 

Dünyada bilişim sektörünün en düşük yatırımla en yüksek istihdamı ve en fazla katma değeri yaratan sektör olarak ekonominin yeni kalkınma gücü olduğunu ifade eden Saner, ülkedeki telekomünikasyon altyapısının ve yasal mevzuatın çağın gereklerine uygun hale getirilmesi çalışmalarının hızla devam ettiğini belirtti.

 

Saner, “KKTC’nin ne zaman Türkiye’den bağımsız kendine ait bir internet altyapısı olacağı” konusundaki soruya karşılık da, şu an için bunun mümkün olmadığını anlattı ve “Haberleşme, KKTC’deki otoyolların Türkiye’deki otobanlarla birleştirilerek’ sağlanmaya devam edeceğini” ifade etti.

 

 

 “Ambargo yazılım sektörüne bulaşamaz”

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, KKTC’nin CeBİT gibi bir fuarda “partner” olmasının dünyaya tanıtım açısında son derece önemli olduğunu söyledi.

 

KKTC’de sürekli olarak izolasyonlardan şikâyet edildiğini belirten Akça, çıkan bu tür fırsatların şirketler tarafından iyi kullanılması gerektiğini kaydetti.

 

Büyükelçi Akça, bilişimde Türkiye’nin nereden nereye geldiğini görmekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, “2000 yılı başlarında bu alanda çalışırken o zamanki görüntünün dünya ilerlemiş ama Türkiye geride kalmış şeklindeydi. Bu yarışa nasıl katılacağımız bilmiyorduk. Strateji hazırladık ve bugünlere kadar geldik. Hedeflerimizin çok üzerine çıktık şimdi” dedi.

 

 

“Bu fuarı kaçıracak olanlar bir yılı kaçırmış olacak”

Büyükelçi Akça, fuara katılımın önemine işaret ederek, “Bu fuarı kaçıracak olanlar bir yılı kaçırmış olacak” dedi.

 

KKTC’de bilgisayar okur-yazarlığı, sahipliğinin oldukça yüksek olduğunu ancak e-devlet uygulamalarında yeterince ilerleme olmadığını belirten Akça, “Kamu hizmetleri ile ilgili şikâyetler yoğunken, e devlet uygulamalarına hemen geçmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

Akça, KKTC’de 7 üniversite bulunduğunu, bunun da ciddi sayıda akademisyen ve öğrenci varlığı demek olduğunu belirterek, “Yazılım için en önemli olan çalışacak kişidir. Onun dışında ambargo, ulaşım yazılım için engel değildir. KKTC için yazılım sektörü üzerinde durulması gereken, ambargo ve izolasyonların bypass edilmesi için kolay bir sektördür ve bu yolda yürünmelidir” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ