23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKTC bilgi çağına doğru
25 Şubat 2012 Cumartesi 13:00

KKTC bilgi çağına doğru

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner, bilgi çağına ayak uydurmak için e-devlet projesini hayata geçirdiklerini söyledi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, e-devlet’e hazırlanıyor. Son bir kaç yıldır süren çalışmaların geldiği aşama, Yakın Doğu Üniversitesi’nde düzenlenen “e -KKTC Başlıyor Çalıştayı’nda ele alındı.Çalıştaya, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yetkili makamları katıldı.Yıldırım gelemedi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, KKTC ziyaretini iptal ettiği için çalıştayda bulunamadı.Ancak, e-devlet uygulamasına destek veren ekibi ile projeyi üstlenen TÜRKSAT ekibi çalıştayda tam kadro yer aldı.“Bürokrasi tuş oldu, vatandaş odaklı devlet, Bilişim Adası KKTC, e-devlet kapısından tek tuşla devlet hizmetleri daha çabuk” sloganlarıyla düzenlenen çalıştay, açılış konuşmaları ile başladı.

 

Aksoy: Bilgi çağına ayak uydurmak kaçınılmaz

Başbakanlık Müsteşarı Hüda Aksoy da, bilgi çağına ayak uydurmanın  kaçınılmaz olduğunu vurguladı.E-devlet hizmetleri hakkında bilgi veren Aksoy, şu ana kadar 12 bin kişisel şifre dağıttıklarını, bundan 7 bin kadar vatandaşın yararlandığını kaydetti.Vatandaşa daha verimli ve daha hızlı hizmet verebilmek amacıyla birçok çalışma yapıldığını söyleyen Aksoy, tapu kayıtlarının elektronik ortama aktarıldığını hatırlattı.

 

Akça:Teknoloji insan yaşam biçimini değiştirdi

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, teknolojinin insan yaşam biçimini değiştirdiğini, IT teknolojileri sayesinde her şeyin değiştiğini ifade etti.Teknolojinin gelişmesinin olumlu ve olumsuz yanlarına işaret eden Akça, bunun insanın kullanımına bağlı olduğunu söyledi.Bu nedenle önlemlerin alınması gerektiğini belirten Akça, “e devlet IT teknolojisinin kamu hizmetine uyarlanmasıdır. Temel hedef vatandaşı memnun etmektir, vatandaşı düşünmektir, vatandaşın hayatını düşünerek e devleti tasarlamak lazım, aksi halde kullanıcısı olmaz” dedi.
Dünyadan örnekler veren Büyükelçi Akça, entegre bir e-devletin burada kurulup, verimlilik ve işlevsellik açısından örnek olabilecek bir sistem oluşturulması gerektiğini kaydetti.Kurulacak sistemlerin, bakanlıklar arasında kullanılabilir olması gerektiğine işaret eden Akça, “hizmet prosedürleri eskiyse, düzgün çalışmıyorsa, IT geldiğinde de sistem çalışmayacak. Dolayısıyla e devleti kurarken bütün prosedürü değişmek lazım” dedi.


E-Devletin bütün kamuda bürokrasiden kurtulmak amacıyla bir reform anlayışı olduğunu ifade eden Akça, bu nedenle bütün kurumlara görev düştüğünü söyledi.“Hukuki ve güvenlik altyapısı önemli”

Akça, internet üzerinden güvenliğin de çok önemli olduğunu belirterek, bunun için de hukuki ve güvenlik altyapısı olması gerektiğini kaydetti.Bu projenin başarılı olması için herkese görev düştüğünü kaydeden Akça, “bu bir mühendislik işi değildir, kamu yönetimi işidir, hizmetin ne olacağını tanımlayacak olan kamu yöneticileridir “ şeklinde konuştu.Büyükelçi Akça’nın konuşmasıyla açılış tamamlandı. Konuşmaların ardından seminerlere geçildi.

 

Fırat: KKTC birçok ülkeye örnek olacak

Türkiye Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Fırat da, Yıldırımın selamlarını iletirken, projenin gündelik yaşantıya büyük kolaylıklar getireceğini söyledi; “ proje  tamamlandığında KKTC dünyada bir çok ülkeye örnek olacaktır” dedi.Fırat, Proje sayesinde devletin daha şeffaf bir yapıya kavuşacağını, hem nakitten hem vakitten tasarruf edileceğini sözlerine ekledi.

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner:

“Bilgi çağına ayak uyduracağız”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner de,  bilgi çağına ayak uydurmak için e-devlet projesini hayata geçirdiklerini söyledi, kendilerine büyük katkıları ve önemli bir örnek olan Türkiye’ye teşekkürlerini sundu.Elektronik Haberleşme Yasası ile bilgi ve iletişim sektörünün, şeffaf, rekabete açık, istihdam artırıcı ve tüketici memnuniyetini yaratan bir sektör haline gelmesini hedeflediklerini ifade eden Saner, bu yasaya ilaveten, bilişim suçları konusunda Yasa Taslağı’nın yakında Bakanlar Kuruluna gönderileceğini ifade etti.

 

Saner, en büyük hedeflerinin “her eve fiber kablo” olduğunu belirterek, e-devletin her eve ulaşacağını kaydetti.

 

Maliye Bakanı Ersin Tatar:

“E devlet ile uçacağız”

Maliye Bakanı Ersin Tatar da, “basında çıkan halk mutsuz şeklindeki haberlere inat, E-devlet ile uçuşa geçeceğiz” dedi., Tatar, e-devlet ve su projesinin KKTC için hayati öneme sahip olduğunu belirtti.Ülkede verimliliğin artacağını, kamu hizmetlerinin hızlanacağını ifade eden Tatar, böylece vergi gelirlerinin de artacağını söyledi.Maliye Bakanı Tatar, Anavatan’a verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ