15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KKHYde her şey normal
29 Nisan 2011 Cuma 14:26

'KKHY'de her şey normal'

'Basın negatif yaklaşmasın' diyen Saner ve Çerkez, her şeyin normal olduğunu iddia etti!

Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın, kurulması aşamasında mevcut sermayenin hesap değişikliğine uğramasının normal olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten iş adamı Günay Çerkez, “İlk kez bu modelde bir şirket kuruluyor, zaman alması normal. Hissedarlar işlemlerin uzayacağını anlayınca, paralarını vadeli hesaba aktardılar” dedi…Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın (KTHY) faaliyetlerine son verilerek tasfiye edilmesinin ardından, 18 Ocak’ta ortaklık sözleşmesi imzalanan yeni havayolu şirketi Kuzey Kıbrıs Hava Yolları’nın (KKHY) kurulması için çalışmalar devam ediyor.


Yüzde 60’ı özel sektör, yüzde 30’u Bayındırlık Ulaştırma Bakanlığı’nın kuracağı şirket aracılığıyla KKTC devleti ve yüzde 10’u da Türk Hava Yolları’na ait 20 milyon TL sermayeli yeni havayolu şirketinin Kıbrıslı Türk ortakları, işlemlerin uzamasından dolayı şirkete yatırdıkları parayı vadeli hesaba aktardı.


 

Çerkez: Zaman alması normal


Konuyla ilgili soruları yanıtlayan hissedarlar temsilcisi İşadamı Günay Çerkez, KKTC’de ilk kez bu modelde bir şirket kurulduğunu belirterek, zaman almasının normal olduğunu, normal bir şirket kurma işleminin bile bir ay aldığını söyledi.

 “Beklenmedik sıkıntılar doğdu”

 

Ocak ayında ortaklık sözleşmesi imzalandıktan sonra hisse miktarının yüzde 25’ini yatırmalarının istendiğini ve bu parayı verdiklerini ancak daha sonra beklenmedik sıkıntılar doğduğunu ifade eden Çerkez, Türkiye’de kurulması gereken şirketin hissedarlarının yüzde 51’inin TC uyruklu olması gereği üzerine TC Sivil Havacılık Yönetmeliği’nde değişiklik yapılarak KKTC’li hissedarların TC’li addedilmesinin sağlandığını anlattı.

 

Günay Çerkez, şirket ana sözleşmesinin imzalanmasının uzayacağı anlaşılınca, hissedarların yatırdıkları parayı vadesiz hesaptan alıp vadeli hesaba aktarmak istediğini, bu amaçla paranın kendisinin ve Ünal Çağıner’in açacağı vadeli bir hesaba aktarılmasına karar verdiklerini söyledi.
 

 

“Şirketi kurmak kolay değil”


Uluslararası bir şirket kurmanın kolay olmadığına vurgu yapan Çerkez, ilk defa devlet, özel sektörden 26 firma veya kişi ve THY ortaklığında böylesi bir şirket kurulacağını KKTC’de normal bir şirket kurmanın bile 29 gün sürdüğünü anlattı. Çerkez, “Gecikme normal” dedi.

 Şirketi kurmak 10 ayı alır

 

Günay Çerkez, KKHY’nin martta uçacağı söyleminin THY ile yapılan görüşmelerde “turizm sezonu yakalanmak isteniyorsa martta uçuşların başlaması gerekir” denilmesinden kaynaklandığını belirterek, “Ama bir havayolu şirketi kurmak 6-10 ay alır, kolay değildir” dedi.
 

 

“Basın negatif yaklaşmasın”


Basının olaylara negatif yaklaşmamasını isteyen Çerkez, temkinli ve dikkatli hareket ettiklerini vurguladı ve TC Sivil Havacılık Dairesi’ne başvurunun da 22 Şubat’ta yapıldığının unutulmamasını istedi.

 Saner: Hesap aktarması normal


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise, kendisine yöneltilen sor üzerine, KKHY’nin kurulması çalışmalarının sürdüğünü söylemekle yetindi. Saner, işlemler devam ederken hissedarların yatırdıkları paraları vadesiz hesaptan alıp vadeli hesaba aktarmak istediğini, bunun da normal olduğunu belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ