17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıyamet senaryosu
04 Mayıs 2011 Çarşamba 14:02

Kıyamet senaryosu

Washington Post gazetesinden Ortadoğu ve Türkiye için şok iddia!

Amerikan Washington Post gazetesi, Suriye'de Beşşar Esad yönetiminin çöküşünün sonuçlarının Ortadoğu için derin ve sarsıcı olacağını yazdı. Gazeteye göre, Suriye'de rejim değişikliği, Türkiye dâhil komşu ülkelerle Körfez ülkelerini olumsuz etkileyebilir…

 

Tunus'ta başlayan ve Mısır ile süren rejim değişikliği pek çok Arap ülkesinde yönetim karşıtı gösterileri tetikledi. Bu ülkelerin başında da Suriye geliyor.

 

Amerikan Washington Post gazetesinde yer alan bir yorumda, Suriye'deki gelişmeler irdelenirken, Esad yönetiminin çöküşünün Ortadoğu için kıyametin kopması anlamına geleceği savunuldu.

 

 

“Mısır'dan çok daha yıkıcı olabilir”

 

Makaleye göre, Esad yönetimi düşerse, bunun etkileri Ortadoğu bölgesi için Tunus ve Mısır'dan çok daha ağır ve yıkıcı olabilir. Mısır ve Tunus'ta, eski rejimlerin devrilmesiyle belirsizlik oluşsa da her iki ülkede ordu devreye girerek geçiş sürecini yönetmekte. Suriye'deyse farklı olarak, Esad'ın içinden geldiği alevi azınlığa sıkı bir şekilde bağlı olan ordu, rejimin devrilmesiyle dağılabilir.

 

 

“Irak'taki gibi devlet çökebilir”

 

Bu yüzden Irak'taki gibi devlet çökebilir, etnik ve mezhepsel çatışma çıkarken, radikal örgütler de güç kazanabilir. Olayların Türkiye, Irak, İsrail, Lübnan, İran gibi komşular ve körfez ülkelerine yayılabileceği, bu durumda bölgedeki güç dengesinin değişebileceği kaydediliyor.

 

Bunun dışında eğer Beşşar Esad giderse, nasıl bir yapının oluşacağı, yönetimi kimlerin üsteleneceği de belirsiz.

 

 

Hiçkimse Esad’ın gitmesini istemiyor

 

Öte yandan bu nedenle, 6 yüzden fazla kişinin yaşamını yitirmesine rağmen, uluslararası toplum Libya'nın tersine Suriye'deki olaylara karşı daha soğukkanlı bir yaklaşım sergiliyor.

 

Washington'daki makale, "gerçekte Amerika Birleşik Devletleri, İsrail ve Körfez ülkeleri dahil, hiç kimse Esad rejiminin gitmesini istemiyor" ifadesiyle sona eriyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ