19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kısıtlamaları kaldırın
01 Mayıs 2011 Pazar 11:15

'Kısıtlamaları kaldırın'

ABD raporunda, dini haklarla ilgili Türkiye ve KKTC'ye şok suçlama

Nisan 2010- Mart 2011 dönemlerini kapsayan ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu raporunun, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki dini haklarla ilgili Türk politikasında; “ciddi eksiklik ve kısıtlamalar tespit ettiği” savunuldu.

 

 


“Kısıtlamaları kaldırınız”


Haberi, “Kısıtlamaları Kaldırınız... İşgal Altındaki Bölgelerdeki Dini Baskıyla İlgili ABD Raporu” başlıklarıyla okuyucuya sunan Politis, ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonunun, ABD Kongresinin ilgili kararının ardından; Rum tarafı ve Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret ettiğini yazdı.Gazete, Komisyon üyelerinin Kıbrıslı Türk politikacılar, aynı zamanda dini grupların temsilcileriyle temaslarda bulunduklarını; “Ordunun temsilcileriyle görüşme çabalarının ise başarısız olduğunu” kaydetti. Gazete, “yerinde yapılan teftişin ardından, Komisyon’un, gerek ordunun gerek Kıbrıs Türk makamlarının; özellikle askeri bölgeler içerisinde bulunan mezarlıklar ve kiliselerin kullanımı ile bunlara ulaşabilme olanağını yasaklayarak, Müslüman olmayan bütün dini gruplara ciddi kısıtlamalar dayattıkları sonucuna vardığını” savundu.

 


Kuzey’de ve Güney’de temas ve incelemeler

 

Komisyon üyelerinin, Dipkarpaz’daki Apostolos Andreas Manastırı ile Ay. Sinesios kilisesini ziyaret ettiklerini kaydeden gazete, Komisyon üyelerinin askeri bölge içerisinde bulunan Ay. Georgios kilisesini ziyaret ettiklerini de ekledi.Gazete, kendi iddiasıyla “Dipkarpaz’daki Ay. Sinesios kilisesindeki Noel ayininin yarıda kesilmesi, AP milletvekillerinin Maraş’ta tutuklanması ve kiliselerin ahıra çevrilmesi de dâhil olmak üzere”, Kuzey Kıbrıs’taki durumun ayrıntılı bir şekilde anlatılmasının ardından, Komisyon’un ABD hükümetine Türkiye’den kısaca şunları istemesini önerdiğini yazdı:

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ