16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kırık kalp öldürüyor...
05 Nisan 2011 Salı 11:27

Kırık kalp öldürüyor...

Kadınlarda kalp krizi riski, özür dilenmemesi durumunda artıyor

İngiliz Daily Telegraph gazetesinin haberine göre; kaba ya da kırıcı bir harekete maruz kaldıktan sonra özür bekleyen kadınların tansiyonlarında, kalp krizi veya inme olasılığını artırabilecek şekilde artış gözlendi.

 

ABD'de Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli bilim adamlarının yaptıkları araştırma sonuçlarına göre; zamanında bekledikleri özrü duyan kadınlar daha çabuk sakinleşiyor ve tansiyonları yüzde 20 oranında daha hızlı normale dönüyor.

 

Araştırma kapsamında, erkek ve kadın katılımcılardan her birinden bir matematik testini 5 dakika içinde bitirmeleri istendi ve test sırasında üç kez bölünen katılımcılara öfkeli bir biçimde çabuk olmaları söylendi. Testin sonunda, "yeterince iyi olmadıklarının aşikar olduğu" söylenirken, bundan 2 dakika sonra araştırmacılar, kadın ve erkeklerin yarısından özür diledi.

 

Özür dilenen kadınların erkeklerden daha çabuk sakinleştiği görülürken, erkeklerin tansiyonlarının özürden sonra normale dönmesinin kadınlardan yüzde 20 oranında daha uzun sürdüğü görüldü.

 

Küçük tansiyonun yüksek seviyede seyretmesinin kalp krizi ve inme olasılığını artırabileceği biliniyor.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ