18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kimliğimiz irdelendi
04 Mayıs 2011 Çarşamba 14:28

Kimliğimiz irdelendi

YDÜ'de "Kıbrıslı Tüklerin Kimliği" konulu bir konferans düzenlendi

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü kültürel etkinlikleri çerçevesinde dün, YDÜ Mavi Salon’da "Kıbrıslı Tüklerin Kimliği" konulu bir konferans düzenlendi.

 

“Kültürel kökler kimlikleri belirtiyor”

 

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre konferans, YDÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim görevlisi araştırmacı-yazar Ali Nesim tarafından verildi.

 

Ali Nesim konferansının başında, Kıbrıslı Türklerin tarihsel ve kültürel köklerinin onların kimliklerini belirttiğini söyledi. Türk kültürünün sahibi ve taşıyıcısı olan bu halkın, Kıbrıs’a yerleştikten sonra birçok yabancı kültürlerin baskısına rağmen, Anadolu’dan getirdiği öz kültürünü özellikle vurguladı.

 

 

“Rumlara her zaman hoşgörüyle yaklaştılar”

 

Konuşmasında, Türklerin özellikle Osmanlı egemenliği döneminde Rumlara her zaman hoşgörü ile yaklaştığını belirten Ali Nesim, özetle şunları söyledi: "Kıbrıs Türkü adanın coğrafi yapısından ve adadaki önceki kültürlerden ve özellikle Akdeniz Kültürü’nden de etkilenerek engin hoşgörüsü ile kendi öz kültürünü beslemiş ve onu daha da zenginleştirmiştir.”

 

 

“Emperyalizmine karşı durmuşlardır”

 

“Kıbrıs Türkü her dönemde Anavatanına bağlı kalmış, kim olduğunu ve nereden geldiğini asla unutmayarak, dış tehlikelere ve kültür emperyalizmine karşı durmuştur. Kıbrıslı Türkler, her zaman tarihleri ile övünmüşler, Nasreddin Hoca’dan ve Yunus Emre’den ders almışlardır. Alparslan, Fatih, Namık Kemal ve Atatürk ile tarihlerine daha da bağlanmışlar, ulusal mücadelelerinde onlardan güç alarak bugünlere kadar gelmişlerdir.”

 

 

Şehit kanı dökerek vatan yaptılar”

 

“Bayraktar ve Canbolat efsaneleri ile gurur duyan Kıbrıs Türkleri bu toprakları şehit kanı dökerek vatan yapmışlardır. Kıbrıslı Türkler kim olduklarını her zaman bilmişler ve bu bilinç içerisinde birleşmişlerdir. Kıbrıs Türkü ulusal kültürünü özümsem

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ