22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kim haklı ?
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:28

Kim haklı ?

Anayol yapımı nedeniyle özel mülkünün kısmi istimlak edildiğini söyleyen vatandaş, devletin kendisine bilgi vermediğini iddia etti..

Nadire KRAÇLIOĞLU- MAĞUSA

 

Tükiye Cumhuriyeti Yardım Heyeti’nin maddi katkısıyla yaklaşık 2 yıldır süren Gazimağusa-Dip karpaz anayolunun özel mülkünden geçmesi nedeniyle mağdur olduğunu iddia eden İskele sakinlerinden Ali Elkıran, Haberdar aracılığıyla sesini ilgili makamlara duyurmak istediğini söyledi. Gazimağusa-Dipkrpaz anayolunun bir bölümünün özel mülkünden geçtiğini anlatan Elkıran, yol için arazisinden devletin istimlak yaptığını buna karşın ise kendisine bilgi verilmediğini savundu.Yol yapım çalışmalarının apartmanının olduğu noktaya ulaştığı an tanımadığı iki şahsın bahçesine girerek evinin balkonunda bazı işaretleme çalışması yaptığını anlatan Ali Elkıran, ilerleyen günlerde bu çalışmaların daha da yoğunlaştığını ve tanımadığı şahıslar tarafından kendisine “ Bu bakanlar kurulu kararıdır, karşı çıkma” şeklinde sert uyarılar geldiğini ileri sürdü.

 

 

Elkıran: Zararım ne olacak ?

 

Dükkanlarla birlikte üç kat binanın istimlak sonucu değerini yitireceğini ve binayı hiç bir şekilde değerlendiremeyeceğini savunan Elkıran, ‘’ apartmanın kapısını açtığım zaman üç adım sonra anayola ulaşacağım, apartmanın altına dondurmacı dükkanı açacaktım ancak anayol bukadar yakınken dükkanıma kim gelecek? Benim zararım ne olacak? ‘’ dedi. Yol çalışmaları nedeniyle oğlunun çalıştırdığı marketin de batmak üzere olduğunu iddia eden Elkıran, “Apartmandan yana yüzm hiç gülmedi. Önce iki yaldızlı otel olarak çalıştırmak istedim, çevre düzenlemesi olmadığı için yıldızları söktüler. Ardından kiraladım, Belediyeden izin alarak burayı gece kulübü yaptılar Bana ne sordular ne de konuşturdular. Şimdi de yol buradan geçiyor mağduriyetim büyük” dedi.

 

Boş evin yarattığı sıkıntı

 

Ali Elkıran’ın bir başka sıkıntısı ise, Apartmanının yanındaki boş ev. Elkıran, İskele Belediyesi’ne çevre kirliliği yaratıyor gerekçesiyle birçok defa boş evle ilgili şikayette bulunmasına karşın kimsenin ilgilenmediğini iddia etti.

 

 

Orun: Özel mülke girmek mahkeme kararı gerektirir

 

Ali Elkıran’ın şikayeti üzerine Haberdar olarak ulaştığımız İskele Belediyesi Başkanı Halil Orun, bölgede incelemelerde bulundu. Orun, çevre kirliliğinden şikayet eden Elkıran’ın kendi evinin çevresinde bile kendinin yarattığı kirlilik olduğunu belirterek. ‘’Ben bu gün yarın kamyon yollayıp buradaki pislikleri aldırtırım ama, kimsenin yaşamadığı bir evin bahçesine girip temizlik yaptırmam için mahkeme kararı gerekir,kararı getirsin temizleteyim dedi.’’ Bölgenin çift şerit yolun geçmesinin ardından canlanacağın dikkat çeken Orun, “ yol çalışmalarının tamamlanmasının ardından burada çeşitli düzenlemeler yapılacak” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ