21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kilo almaya mı başladınız ?
15 Nisan 2013 Pazartesi 14:33

Kilo almaya mı başladınız ?

Kilo verseniz bile kısa bir süre sonra aynı kiloları tekrar alıyorsunuz. Ssonuç her zaman hüsran oldu. Acaba gözünüzden kaçan bazı noktalar olabilir mi ?

Öğün Atlıyorsunuz

Düzensiz beslenmenin ne kadar yanlış olduğunu bilseniz bile yoğun çalışma hayatınız veya evdeki koşturmadan kaçırdığınız öğünler oluyor. Bunları telafi etmek için yaptığınız azmansız beslenmelerde kilo verememenize hatta kilo almanıza sebep oluyor.Eğer zaman bulamadığınız için öğün kaçırıyorsanız, her iki saatte bir az beslenmeyi seçin. Önemli olan orantlı sıklıklarla beslenmektir.

 

Hızlı Yiyorsunuz

Yemek yemeye başladığınız zaman ile bitmesi arasındaki zaman 10-12 dakikayı geçmiyor mu ? Bir kaşık dolusu makarnayı ağzınıza atıyor ve 3-4 defa çiğneyip yutuyor musunuz ?Tüm bunlar yemek sonrasında ani bir şişlik hissetmenize neden olduğu gibi kısa bir süre sonra tekrar acıkmanıza sebep oluyor.

 

Televizyon Karşısında Yiyorsunuz

Yemek yerken birşey izlemek veya bilgisayar kullanmak ne kadar yediğinizi fark etmemenize sebep oluyor. O sırada ilginiz tamamen başka birşeyde olduğundan yediklerinizin miktarını abartıp kilo almış oluyorsunuz.

 

Ekstraları Gözden Kaçırıyorsunuz

Dışarıda yemek yediğinizde sipariş verirken ekstra kaşar peynir, ekstra sos, ekstra et gibi eklemeler istediğinizde otomatikman yediğiniz besini kilo yapar hale getiriyorsunuz. Oysaki kafanızda “Ben dışarıda sadece salata yiyorum” fikri olabilir. Ancak yediğiniz salatanın üzerinde eklettikleriniz onu salata olmaktan çok daha öteye taşımakta.

 

Büyük Porsiyonlar Kullanıyorsunuz

Tabaklarınızın büyüklüklerini incelediniz mi hiç ? Yemeklerinizi kahvaltı tabaklarında yemeye özen gösterin, ne çok şeyin değiştiğini yemek biter bitmez fark edeceksiniz. Bu sayede miğdenizdeki şişkinlik yarıya inecektir.

 

Sürekli Tartılıyorsunuz

Sabah kalktığınızda, öğlen yemeğinden sonra, akşam yatmadan önce ve aklınıza geldikçe. Günde gerçekten kaç defa tartılıyorsunuz hiç saydınız mı ? Sıkça tartılmak kilo vermeye karşı motivasyonunuzu düşürüyor. Özellikle hassas tartılarda gramları bile hesaplamaya başlayıp, kilo vermediğiniz taktirde moral bozukluğu yaşıyor olacaksınız. Kendinize haftanın bir gününü belirleyin ve sadece o gün tartılın.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ