19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kilitleyip sustular!
06 Nisan 2011 Çarşamba 16:05

Kilitleyip sustular!

'Nükleer tehlike' haberimiz bomba etkisi yarattı! Yetkililer sessiz!

Haberdar Özel

 

Haberdar Gazetesi’nin dün manşetine taşıdığı, “Lefkoşa’da Nükleer Tehlike” başlıklı haberi, gündemde tam anlamıyla atom bombası etkisi yarattı. Konuyla alakalı uzman kişiler gazetemizi telefon bombardımanına tutarken, endişeli yurttaşlar bir tehlike olup olmadığını sordular.

 

Bakanlık sus pus

 

Konuyla ilgili açıklama talebiyle aradığımız Sağlık Bakanlığı yetkililerinin hiçbiri açıklama yapmamayı tercih etti. Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’e ulaşan Haberdar Haber Merkezi’nden arkadaşlarımız, skandalla ilgili bilgi almak isterken, Bakan’ın “Manşeti yazdıran ve yazan arkadaşlar bize sorma gereği duymadı. Bu yüzden herhangi bir açıklama ve yorum yapmayacağım” yanıtıyla karşılaştılar. Arkadaşımız, konun Bakanın sorumluluğunda olduğunu ve bir açıklama yapmak zorunda olduğu şeklinde ısrar edince ise “Bu konuda Müdürlerim sorumludur. Onlara sorun” yanıtını verdi.
 

 

Müdürün konusu değilmiş

 

Heman akabinde Sağlık Bakanlığı Bakanlık Müdürü Ümit Özkıran ile temasa geçen arkadaşlarımız, bu sefer, “Bu konu benim konum değil. Yataklı Tedavi Müdürü’nün konusudur. O yüzden ona ulaşın” yanıtı ile karşılaştı. Özkıran arkadaşlarımıza, “biz başka konuylarla uğraşıyoruz. Nükleer Tıp Merkezi’ni aktive etmek için çalışıyoruz. İsterseniz gelin bunu konuşalım” diyerek de hedef şaşırtmaya çalıştı. Arkadaşımızın habere konu cihazın başıboş ve dileyenin girip çıkabileceği bir bölümde olması ile ilgil sorusuna ise, “Biz rahat isek, dayanaklarımız vardır” dedi ancak bu dayanakların ne olduğunu söylemedi.

 

Diğer müdürün işi vardı

 

Arkadaşlarımız, haber takibinde ısrarlı davrandıkları için, suskun kalan Bakanın ve Bakanlık Müdürünün yönlendirmesiyle bu kez Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi Müdürü Dr. Ahmet Ulutekin ile görüşmeye çalıştı. Müdür Ulutekin de sekreteri aracılığı ile bugün çok meşgul olduğunu acil bir toplantıya katılması gerektiğini belirterek, “Dilerlerse yarın bir ara konuşuruz” diye yanıt verdi.

 

Başhekim kızgın

 

Haberdar Haber Merkezi tüm Sağlık Bakanlığı yetkililernden bir açıklama almak için gün boyu çabaladı durdu ancak bir sonuç alamadı. Son çare Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Rıfat Siber ile görüşmeyi denedi. Ancak Başhekim, çıkan haberden dolayı gazetemize o kadar bir kızgındı ki, kendisini arayan arkadaşımıza sert ifadelerle, “Haberi yaparken kime danıştınız?” sorusunu yöneltti ve açıklama yapmayacağını söyleyerek, “Haberi kiminle yaptıysanız, aynı insanlarla araştırmanızı devam ettirin” deyip telefonu kapattı.

 

 

Bakan basın önüne çıkmadı

 

TAK Ajansının gündeminde yer alan ve dün saat 11.15’te Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in yapacağını duyurduğu basın toplantısı, daha alt düzey bürokratlar tarafından gerçekleştirildi. Bakanın böylesine bir skandal sonrasında karşılaşabileceği sorulara yanıt vermemek için basın önüne çıkmaktan kaçındığı yorumları yapılırken, gazetemize bilgi vermemesi de bu yorumları doğrular nitelikteydi.

 

 

Kapılara kilit kondu

 

Önceki gün ve gece muhabirlerimizin ellerini kollarını sallayarak girip çıktıkları ve bol bol fotoğraflarını çektikleri Cobalt 60 cihazının bulunduğu atıl durumdaki onkoloji Servisi dün sabah itibarıyla kilit altına alındı. Daha önce “sorma gir hani” gibi tutulan bölüm, haberimiz üzerine kilit altına alınırken, kapıya bir de güvenlik görevlisi konuldu.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ