16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kilise’ye sığmadılar
25 Nisan 2011 Pazartesi 11:09

Kilise’ye sığmadılar

Paskalya, KKTC’de yaşayan Maronitler tarafından kutlandı

Rana SARRO

 

 

Hristiyan inancında,Hz İsa'nın MS 29 ila 33 yılları arasında öldüğü kabul edilir. Paskalya bayramına dair en eski kayıtlar 2. yüzyıla aittir, bununla birlikte İsa'nın dirilişinin anılması muhtemelen daha eski tarihlere dayanır.Hz İsa’nın dirildiği günü belirleme hususu, 8. yüzyıla kadar Doğu ve Batı kiliseleri arasında başlıca tartışma konularından biri oldu. Anadolu'daki Hıristiyanlar Hz İsa'nın Çarmıha gerildiği günü, Yahudilerin Pesah (Hamursuz Bayramı) olarak kutladığı, baharın ilk dolunayından sonraki 14. gün (Yahudi Takvimi'ne göre 14 Nisan) olarak belirlediler. Diriliş gününü de haftanın hangi gününe geldiğine bakılmaksızın bundan iki gün sonrası, yani 16 Nisan olarak belirlediler. Batı Kiliselerinde ise İsa'nın bir Pazar günü dirildiğine inanıldığı için, Yahudi 14 Nisan'ından sonraki ilk Pazar günü ‘Diriliş Günü’ kabul edildi. Zamanla diğer kiliseler de bu geleneğe uydu ve kutlamalar Pazar günü yapılmaya başlandı. Çamlıbel köyünün yakınında Girne kazasına bağlı Kormacit (Koruçam) köyünde, Hristiyanların dini bayramı olan Paskalya yortusu kutlandı.

 

 

Kilise’ye sığamadılar

 

Cumartesini pazara bağlayan gece yarısı Kormacit’in merkezinde bulunan Katolik Kilisesi’nde önceki gece düzenlenen ayin Güney Kıbrıs’tan gelen yaklaşık bin maronitin katılımıyla gerçekleşti. Ayin sırasında Kilise’ye sığamayan maronitlerin Kilise’nin avlusunu da doldurdukları gözlemlendi. Paskalya, perhizle geçen beş haftalık (büyük perhiz) bir hazırlık dönemi ile son haftayı (kutsal hafta) kapsar. Paskalya Günü Diriliş Günü ile sona erdi.

 

 

Köyün en genci 71 yaşında

 

Kormacitli’ler nasıl yaşıyor?

 

Kormacit Köyü’nde sürekli ikamet eden 97 nüfusun olduğunu belirten eski muhtar Yuannis Tsotsukkı, köyün en gencinin 71 yaşındaki kendisi olduğunu söyledi. Tsotsukkı, köyde genç nüfus yaşamadığına da dikkat çekti. Maronitlerin Kormacit’teki yaşamını Haberdar’a anlattı.

 

Tsotsukkı, Köy yolları, içme suyu, elektrik ve telefon gibi sorunlarının giderildiğini ve köyde şimdilerde hiçbir sorun ve eksiklik olmadığını söyledi. Kuzey Kıbrıs’ta Kormacit Köyü’nde yaşam süren 97 maronitin en genci olduğunu anlatan Yuannis Tsotsukkı, köylerinde çiftçilik ve hayvancılıkla yaşamlarını sürdürdüklerini belirtti. Çiftçilik yapanların buğday, arpa ve vigo ekip biçtiğini belirten köyün eski muhtarı, mahsulüllerini de Kooperatif’e sattıklarını belirtti.

 

Sınır kapılarının açılmasıyla her 15 günde bir 3 günlük izinle, Rum tarafına ailelerin yanına gittiklerini belirten köyün eski muhtarı, Sağlık hizmetlerini genellikle Tepebaşı’nda askeri hastaneden ya da Lefkoşa Devlet Hastanesi’nden aldıklarını, yiyecek ihtiyaçlarının da Rum hükümeti tarafından karşılandığını kaydetti.Üç kahvehane ve bir restoranın bulunduğu köyde market olmadığını da belirten Yuannis Tsotsukkı , köylerine 15 günde bir her türlü gıda ürünlerinin gönderilerek dağıtıldığını ve alışveriş ihtiyaçlarının pek olmadığını söyledi.

 

 

Köy hafta sonları canlanıyor

 

Kıbrıs’ın üçüncü halkı olarak bilinen Maronitlerin yaşam sürdüğü Kormacit’te özel günlerde müthiş bir canlılık dikkat çekiyor. Özellikle hafta sonları, çok sayıda Maronit köylerine akın ediyor. Köye yoğun ilgiyi sağlayan bir restoran var. Köy meydanında bulunan ‘Yorgo Kasap Restoranı hiç boş kalmıyor. Ülkemizin her yerinden özellikle de hafta sonları akın eden müşterilerle köyün canlanmasını sağlayan restoranın işletmeciliğini yıllarca restoranın sahibi de olan Yorgos yapmış ardından da kızına devretmiş

 

Tüm evler restore edilmiş

 

1974 yılında Maronitlerin neredeyse tamamına yakını Güney Kıbrıs’a göç etmiş. Göç eden Maronitler, Güney Kıbrıs’ta, Lefkoşa civarındaki Anthopouli, Aydemet bölgeleri çoğunlukta olmak üzere, Limasol, Larnaka, Marki, Kotçat ve Baf’a yerleşmiş.Yetkili makamlar tarafından bu insanlara 2003 yılı öncesinde Güney’den Kuzey’e geçip, aileleri ile görüşme olanağı tanınmış . Kuzey ve Güney arasındaki sınır kapılarının 2003 yılında açılmasının ardından, Maronitler, Kormacit köylerindeki evlerine ciddi yatırım yapmış. Kormacit’te restore edilen evler ile kilisenin çok iyi durumda olduğu dikkat çekiyor. Günümüzde Kıbrıs’ta 6 bin civarında Maronit’in yaşam sürdüğü tahmin ediliyor.Maronitlerin, Rum Temsilciler Meclisi’nde bir temsilcileri olmasına karşın oy verme hakları yok sadece Ermeniler ve Latinlerle birlikte, azınlık statüsündeki toplumlarının sorunlarını gündeme getirebiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ