18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs’tan vazgeçmeyiz
09 Ocak 2012 Pazartesi 11:06

'Kıbrıs’tan vazgeçmeyiz'

Haberdar Gazetesi’ne konuşan TBMM’den konuk vekiller, Kıbrıs davasında birleşti. İşte ortak mesajları:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Demokrat Parti (DP)’nin 8. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlığa yeniden Serdar Denktaş getirildi.  

 

Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşen ancak beklendiği kadar kalabalık olmayan kurultaya Türkiye Cumhuriyeti’nden katılan konuklar damgasını vurdu. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğn’ın da mesajıyla onurlandırdığı kurultayda; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz, BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan, DSP Genel Başkan Yardımcısı Dursun Tuncer Ertürk Haberdar Gazetesi’ne konuştu.

 

TC ve KKTC’nin her zaman fikir birliği içinde hareket ettiğini belirten Kapusuz, müzakerelerde sonuna kadar destek olacaklarını ifade ederken, KKTC’nin kendileri için bir ada parçası olmadığını belirten Gürhan, KKTC ile Türkiye arasında soy bağının olduğunu belirtti. Kıbrıs davasında Türkiye hükümetinin yanında olduğunu belirten Ertürk ise “KKTC Kutsal vatan toprağıdır. Kıbrıs’tan verilecek bir çakıl taşı yoktur” dedi.

 

 

Kurultaya yoğun siyasi katılım

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun da katıldığı kurultayda, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın annesi Aydın Denktaş, CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP Genel Sekreteri Esat Varoğlu, UBP Genel Sekreter Yardımcısı Ali Kandulu ve bazı sendikalarla sivil toplum örgütlerinin temsilcileri hazır bulundu.
 

Türkiye’den ise, AK Parti grubu adına Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Salih Kapusuz, Cumhuriyet Halk Partisi Başkan Vekili Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş ile Meclisi Üyesi İnan Aksoy, Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Dursun Tuncer Ertürk, TC DP’den Genel Başkan Yardımcısı Kütahya eski Milletvekili Mustafa Uğur, Mali İşler Başkanı Mecit Hazır ve eski Genel İdare Kurulu üyesi Yavuz Erbaş, Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan ile Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Muhsine Çiğdem Gürhan da konuklar arasında yer aldı.
 

 

 

Posterler
 

Kurultay Salonu’na Atatürk, Rauf Denktaş ve Serdar Denktaş posterleri yanında “Geçmişi düşün, geleceği seç, biz varız”, “Serdar Başkan'a inandık, partimize güvendik. Halkımız için çalışmaya söz verdik” yazıları içeren pankartlar asıldı.

 

 

 

Denktaş’ın mesajı okundu

 

DP Kurultayı’nda Divan Başkanı Mehmet Erol Aktoprak, her kurultaya katılıp ilk konuşmayı yapan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın sağlık sorunları nedeniyle toplantıya katılamadığını ancak mesaj gönderdiğini belirterek, Denktaş’ın mesajını okudu.

 

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş mesajında, DP’nin ülke siyasetinde dinamik rol oynamasının takdire şayan olduğunu kaydederek, partinin devleti daha özgür ve daha demokrat günlere götürmesi temennisinde bulundu. DP’nin Atatürk’ün belirlediği  yolda ilerlediğini, bir muhalefet partisi olarak DP’ye büyük görev düştüğünü kaydeden Rauf Denktaş, “Memleketin bir rehbere, bir yol göstericiye ihtiyacı vardır. İnanıyorum ki DP bu konuda ortaya çıkan ihtiyacın cevabı olduğunu kanıtlayacaktır” ifadelerini kullandı.

 

 

 

TC Başbakan’ı Erdoğan’ın mesajı

 

“Türkiye’nin kalbi yavru vatanla atıyor”

 

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da mesajında, “DP’nin 8. Kurultayında başarılar diliyor, şahsınızda Kıbrıslı kardeşlerimi sevgiyle selamlıyorum” dedi. DP’nin Kıbrıs davasına yaptığı katkıları anımsatan Erdoğan, “Kıbrıs Türkü adada her zaman barışın ve refahın savunucusu olmuştur. Barış ve ortak yaşam kültürü için her zaman yapıcı, samimi, aktif gayret içinde bulunmuştur” ifadesini kullandı.

 

 

“Mücadeleniz mücadelemizdir”

 

 “Tüm dünya bilmelidir ki Kıbrıs’ta barış isteyen, adil çözüm isteyen taraf hiç tartışmasız Türk tarafıdır. Adil olmayan bir çözüme Türk tarafı asla razı olmayacaktır. Nereden, kimden, her ne şekilde gelirse gelsin, baskılara da asla boyun eğmeyecektir Türkiye’nin kalbi kardeş KKTC halkıyla, Yavruvatan’ın kalbiyle bir atmaktadır” şeklinde mesaj gönderen Erdoğan, “mücadeleniz mücadelemizdir” dedi.

 

 

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Salih Kapusuz:

 

“Sorumluluk AB’dedir”

 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Salih Kapusuz Haberdar Gazetesi’ne konuştu. TC ve KKTC’nin her zaman fikir birliği içinde hareket ettiğini belirten Kapusuz, müzakerelerde sonuna kadar destek olacaklarını ifade etti. Kıbrıs Türkünün her zaman çözümden yana olduğunu anımsatan Kapusuz, sorumluluğun Güney Kıbrıs’ta ve AB’de olduğunu vurguladı.

 

Kıbrıs sorununu anlatmadıkları platform kalmamasına rağmen bazı makamların hala anlamadıklarını kaydeden Salih Kapusuz, Adada BM parametreleri doğrultusunda adil, kalıcı, Kıbrıs Türkü’nün hakkını ve hürriyetini güvence altına alacak bir çözüme ulaşılması için sarf edilen çabaları desteklediklerini ifade etti. Çözümsüzlükten yana olan kesimden yana tavır alınmaması gerektiğini vurgulayan Kapusuz, çözümü reddeden Rumların ödüllendirilerek AB’ye üye yapıldığını anımsattı.

 

 

“Egemenlik haklarından taviz vermeyiz”

 

Hiçbir konu ve uluslararası sorun kapsamında Kuzey Kıbrıs’ın egemenlik haklarından taviz vermelerinin beklenmemesi gerektiğini söyleyen Kapusuz, KKTC’nin siyasi eşitlik, hak ve çıkarlarını gütmeyen hiçbir hesabın içinde olmayacaklarını vurguladı.

 

 

“AB gaflet içinde”

 

AB’nin gaflet içinde bulunduğunu kaydeden Kapusuz şöyle dedi: “Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığı konusunda AB’ye her türlü telkinde bulunduk. Bu süreçte AB ile ilişkilerimizi dondurma dahil, hiçbir şeyden kaçınmayacağız.”

 

 

“İki kardeş devlet çerçevesinde”

 

Salih Kapusuz, Güney Kıbrıs’ta sürdürülen doğalgaz arama çalışmalarıyla ilgili olarak ta şu açıklamayı yaptı: “Tabii kaynaklara gelince; uluslar arası hukuktan ve egemenlik haklarından asla taviz vermeyiz. Söz konusu olan tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda iki kardeş devlet çerçevesinde ortak hareket ederek tüm sıkıntıları aştık, aşacağız.”

 

 

 

 

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan:

 

“KKTC bir devlettir”

 

Türkiye Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Gürhan Haberdar Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, TBMM’deki bazı kendini bilmez vekillerin KKTC’nin devlet olmadığını söylediklerini kaydetti. “Kıbrıs bir devlettir. Devlet olmak 1571’den bu yana Kıbrıslı Türklerin geleneğidir” diyen Gürhan, bu ifadeleri kullanan vekillerin Türk milletinin üstünde kene olduğunu kaydetti.

 

 

“Bunlar Türk milletinin kenesidir”

 

Gürhan sözlerini şöyle sürdürdü: “KKTC’ye dil uzatan bu arkadaşlar Türkiye’nin kenesidir. Kene gibi yapışmışlardır. Türkler her zaman yardımsever olmuşlar, kendilerinden olmayana da yardım etmişler, siyasi haklar tanımışlardır. Osmanlı’dan beri azınlıklara haddinden fazla değer verilmiştir. Bu tip konuşanlar da ekmeğimizi yiyip, bizi hançerlemeye devam edenlerdir.”

 

 

“Onlar bu milletin asli unsurları değil”

 

TBMM’den KKTC’nin devlet olmadığını söyleyen BDP’li milletvekillerine ateş püsküren Gürhan, “onlar bu milletin asli unsurları değildir. Asli unsurlara da söz söylemeye hakları yoktur” dedi. Bu kişilere, bu sözleri söyletenin ya Rum, ya da Yunan olduğunu savunan Gürhan, “bu sözleri bunlara olsa olsa ya Yunan, ya da Rum söyletebilir. Bunların dokunulmazlığı kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

 

 

“Kıbrıs bizim için ada parçası değil”

 

KKTC’nin kendileri için bir ada parçası olmadığını belirten Gürhan, KKTC ile Türkiye arasında soy bağının olduğunu belirtti. Kıbrıs halkının 1571’den bu yana bağımsız mevcudiyetini sürdürdüğünü vurgulayan Gürhan, Kıbrıs sorununun çözümünü istediklerini ancak masada hançerlenmekten bıktıklarını dile getirdi.

 

 

“Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar”

 

Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar kaynaşmış bir Türk Dünyası istediklerinin altını çizen Ahmet Gürhan KKTC ve TC arasındaki ilişkinin bazı güçler tarafından köreltilmeye çalışıldığını, ancak bu güçlerin bu kirli emellerine ulaşamayacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

 

 

DSP Genel Başkan Yardımcısı Dursun Tuncer Ertürk:

 

“KKTC’den bir çakıl taşı bile vermeyiz”

 

DSP Genel Başkan Yardımcısı Dursun Tuncer Ertürk konuşmasına kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’a acil şifalar dileyerek başladı. Kıbrıs’ın kendileri için her zaman önemli olduğunu belirten Ertürk, Kıbrıs meselesine Türkiye’nin önemli davalarından biri olarak yaklaştıklarını, o yüzden partilerinin kapısında Türk bayrağı ile birlikte KKTC bayrağının da dalgalandığını ifade etti.

 

 

 

“Bir kırgınlık yaşadık”

 

Kıbrıs davasının ticari ilişkilerle, ekonomik amaçlarla ya da başka nedenlerle vazgeçilecek bir dava olmadığının altını çizen Ertürk, 2002’deki iktidar değişiminden sonra bir kırgınlık yaşandığını dile getirdi. Annan Planı’nın oylanması sırasında büyük taviz verildiğini savunan Ertürk, uluslararası camianın, Annan Planı’nın oylanmasından cesaret alarak Kıbrıs Rum Kesimini Kıbrıs’ı temsilen AB’ye üye yaptığını kaydetti.

 

 

“Rumların AB üyesi olmasının sıkıntısını yaşıyoruz”

 

Gerek Türkiye’nin, gerekse KKTC’nin Rum kesiminin AB üyesi olmasının sıkıntısının yaşandığını belirten Ertürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın ayrı bir devlet olarak örgütlenmelerini hep destekledik. DSP’nin iktidar olduğu dönemde Kıbrıs’la ilgili olarak alınan son karar, gerekirse her türlü birliktelik olanağı sağlamayı, hatta entegrasyonu bile öngörüyordu. Bu konuda kararlı olduğumuzu da ortaya koymuştuk.”

 

 

“Kıbrıs davasında hükümetin yanındayız”

 

Kıbrıs davasına sahip çıkacak her hükümetin yanında yer alacaklarını vurgulayan Ertürk, Kıbrıs davasından ayrılan kim olursa karşılarına dikileceklerini ifade etti. AK Parti’nin Kıbrıs sorununa yaklaşımının kendilerinin savunduğu noktaya döndüğünü dile getiren Ertürk, bunu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

 

 

“KKTC’nin yük gibi gösterilmesine karşıyız”

 

KKTC’nin ekonomik durumunun zaman zaman Türkiye’ye yük gibi gösterilmesinden büyük rahatsızlık duyduklarını ifade eden Ertürk, Türkiye’nin yaptığı yardımın yük olmadığının çok iyi algılanması gerektiğini vurguladı. Kıbrıs’ın ticaretinin önemli kısmının Türkiye’ye yansıdığını kaydeden Ertürk petrol ve doğalgaz aramalarında da Kıbrıs Türk kesiminin haklarına sahip çıkmak gerektiğine dikkat çekti.

 

 

“Ecevit’in öğrencileri olarak Kıbrıs Davası'na sahip çıkıyoruz”

 

Ecevit’in öğrencileri olarak Kıbrıs davasına sahip çıkmaya devam edeceklerini belirten Ertürk sözlerini şöyle sürdürdü: “Son günlerde Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas, TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’la gizlide olsa bir görüşme yapma istediğini söylemektedir. Biz KKTC’nin geleceğinin kapalı kapılar ardında konuşulmasına razı değiliz. Eğer bir görüşme yapılacaksa KKTC’nin meşru organları olan Cumhurbaşkanı ile Başbakanı ile yapılmalıdır. Bu konuda Hristofyas’ın bir diyeceği var ise KKTC Başbakanına söylemelidir.”

 

 

“Kıbrıs sorunu 1974’te çözüldü”

 

Ertürk konuşmasında, Kıbrıs sorununun 1974 yılında yapılan Barış Harekâtıyla birlikte çözüldüğünü söyledi. O tarihten sonra adaya barış, Yunanistan’a demokrasi geldiğini anımsatan Ertürk, KKTC’nin sınırlarının da 1974’den sonra çizildiğini ifade etti. Masada sınır çizmenin kimsenin haddi olmadığına vurgu yapan Ertürk, “Kutsal vatan toprağıdır. Kıbrıs’tan verilecek bir çakıl taşı yoktur” dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ