12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıslı gazeteciler Şanlıurfadaydı
11 Nisan 2011 Pazartesi 16:15

Kıbrıslı gazeteciler Şanlıurfa'daydı

20. Yerel Medya Eğitim Semineri’nde KKTC'den de gazeteciler ağırlandı

TAK-ÖZGÜL GÜRKUT MUTLUYAKALI

 

“Medeniyetler beşiği, peygamberler şehri, doğuştan marka şehir” sıfatlarıyla anılan Şanlıurfa, Türkiye Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Şanlıurfa Valiliği’yle birlikte düzenlediği 20. Yerel Medya Eğitim Semineri’nde, Türkiye’nin 9 ilinden ve Azerbaycan’dan gelen gazeteciler yanında, KKTC’den gazetecileri de ağırladı. Mesleki bilgilerini tazeleyen, sorunlarını tartışan gazeteciler, zengin kültüre sahip Şanlıurfa’yı tanıma fırsatı da buldu.
 


Arınç da eşlik etti

Düzenlenen gezilere ve Türkiye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la birlikte Şanlıurfa’ya özgü bir gelenek olan “Sıra Gecesi”ne katılan Kıbrıslı ve Azeri gazeteciler, Şanlıurfalıların sıcak ilgisi ve misafirperverliğiyle karşılandı. Çiğ köfte yoğrulan, türkülerle eğlenilen, patlıcanlı kebap ve şıllık tatlısı ikram edilen geceye Şanlıurfalı türkücü Mahmut Tuncer de, birkaç türküsüyle renk kattı.


KKTC’den seminere katılan gazeteciler Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’ni temsilen Asbaşkan Zafer Kodan, Dış Basın Birliği’ni temsilen AA Kıbrıs muhabiri Züleyha Karaman, TAK’ı temsilen muhabir Özgül Gürkut Mutluyakalı ve BRTK’yı temsilen muhabir Ali Sefer, Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün davetlisi olarak, Ankara, Urfa ve İstanbul’u kapsayan bir haftalık temaslar yaptı.Mesleki konular ele alındı

Urfa’daki seminer 31 Mart Perşembe günü Türkiye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın açtığı “Türk Basını (1830-1938) ile Şanlıurfa ve Yöresi” fotoğraf sergisiyle başladı. Seminerin açılış konuşmalarını Arınç, Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Murat Karakaya, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve Şanlıurfa Valisi Nuri Okutan yaptı. İki gün süren seminerde, altı oturumda birçok mesleki konu ele alındı.

 

Sorunlar tartışıldı

Mali zorluklar ve yetersiz altyapıyla yayınlarını sürdüren yerel gazetelerin temsilcileri, zaman zaman eleştirilerde bulundu; düşünce ve beklentilerini dile getirdi. Sarı basın kartının işlevi konusu da en çok tartışılan konulardan biri oldu.


45 yerel gazetenin yayımlandığı, 9 radyo ve televizyonun yayın yaptığı Şanlıurfa’da, dört de basın örgütü faaliyet göstermekte. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ