21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Kıbrıs’ı yeniden tanımak, tanıtmak”
16 Nisan 2011 Cumartesi 21:01

“Kıbrıs’ı yeniden tanımak, tanıtmak”

Turizm çalışmaları çerçevesinde düzenlenen çalıştayın sonuç bildirisi açıklandı…

 Türkiye’de 2011 yılının turizm açısından Kuzey Kıbrıs Yılı olması çerçevesinde düzenlenen “Kıbrıs’ı Yeniden Tanıtmak, Tanıtmak Çalıştayı”, sonuç bildirisinin açıklandı.


Başbakan irsen Küçük’ün de, katıldığı toplantıda, KKTC’de bir turizm okulu kurulacağı ve Ekim ayında bir turizm fuarı düzenleneceği açıklandı.


Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı tarafından finanse ve koordine edilen, Girne’deki Mercure Otel’de yer alan çalıştay sonrası düzenlenen basın toplantısında Başbakan İrsen Küçük, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Alper Maçkalı, Kıbrıs Türk Turizm Seyahat Acenteleri Birliği(KITSAB) Başkanı Ersan Keleşoğlu ve Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Yılı Etkinlikleri Koordinatörü Mustafa Fethi Gürbüz konuştu.
 

 


Küçük: Yapılan ‘Kıbrıs’ı Yeniden Tanımak, Tanıtmak


Başbakan İrsen Küçük, konuşmasında, “Hükümetimiz, Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı koordinasyonunda yürüttüğü turizm faaliyetlerini, devlet politikası olarak kabul edip devletin devamlılığı ilkesiyle, sürekli daha ileriye taşımak hedefiyle hareket etmektedir” dedi.


Başbakan Küçük, KKTC’nin turizm ürününü Anavatan Türkiye yanında İngiltere, Almanya ve İtalya gibi ülkelere tanıtmak için çalışmaların devam ettiğini belirtti.


Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’ın destekleri ile hayata geçirilen 2011’de Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Yılı projesinin yansımalarının görülmeye başlandığını belirten Küçük, bugün yapılan ‘Kıbrıs’ı Yeniden Tanımak, Tanıtmak Çalıştayı’nın turizm açısından çok önemli kazanımlar getireceğine olan inancımı belirtti.


 

“Afet ve isyanlar turizm potansiyeli yarattı”

 

İrsen Küçük, dün SKY Havayollarının KKTC’ye ilk uçuşunu gerçekleştirdiğini bunun yanında saat 15:00’de bir charter uçağının iniş yapacağına işaret etti.


Küçük, birçok ülkede yaşanan herkesi üzen afet ve isyanların Kuzey Kıbrıs ve Türkiye turizmi açısından büyük bir potansiyel yarattığını ancak bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirmek için Anavatan Türkiye ile işbirliği yapılması gerektiğini söyledi.İkinci pistin yapılması öngörülüyor

 

Muhtemel turist sayısının artışında mevcut hava limanının ve hava yollarının yeterliliğinin sorulması üzerin de Başbakan İrsen Küçük, Sky havayollarının uçuşlarına başlamadan önce Onur Airline’ın da KKTC’ye uçmaya başladığını Kuzey Kıbrıs Havayollarının da uçma aşamasına geldiğini ifade etti.


Ercan Hava Limanının özelleştirilmesi konusunda da Türkiye Başbakanlık Özelleştirme Birimi ile çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Küçük, geliştirilen proje çerçevesinde havalimanındaki daha büyük uçaklara hizmet verebilmek için pistin uzatılması ikinci bir pist yapılması ve ikinci bir bina yapılmasının öngörüldüğünü söyledi. Küçük yeni bina için yap-işlet-devret modeli üzerinde durulduğunu kaydetti.

 Üstel: Türkiye pazarı öncelikli


Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel de, KKTC’nin ada olmanın getirdiği özellikler nedeniyle hizmet sektörüne öncelik verdiğini bu nedenle turizmin devlet katında lokomotif sektör olarak kabul edildiğini kaydetti.


KKTC’nin temel pazarının Türkiye, İngiltere, Almanya ve İtalya olduğunu ancak Türkiye pazarının öncelikli bir anlam ifade ettiğini söyleyen Üstel, bunun nedeninin ambargo koşullarının yaşanmadığı tek destinasyon olması olduğunu söyledi.

 


“Hedef 1 milyon”


Üstel, “Bu çalışmalar neticesinde hedef orta vadede turist sayısının 1 milyon noktasına ulaşması, KKTC’nin algısının güçlendirilmesi ve tanınırlığın geniş kitlelere yaygınlaştırılmasıdır” dedi.
 


Keleşoğlu: Turizm okulu önemli


KKTC’de en büyük sorununun kalifiye eleman olduğunu vurgulayan KITSAB Başkanı Keleşoğlu, TÜRSAB işbirliği ile KKTC’de turizm okulu açılacak olmasının da çok önemli olduğunu ifade etti.Gürbüz: İlgili çalışmalar yürütülüyor


2011 Türkiye’de Kuzey Kıbrıs Yılı Etkinlikleri Koordinatörü Mustafa Fethi Gürbüz, TÜRSAB’ın KKTC ziyaretinin, Rüya Taner’in konseri ve Gölgeler ve Suretler filminin gösterimi ile birlikte KKTC Yılı kampanyasının ilk halkalarından olduğunu söyledi.


Gürbüz, amaçlarının KKTC turizmine destek vererek gelişmesini sağlamak olduğunu ifade etti.
Tanıtma çalışmaları ile ilgili bir soru üzerine Gürbüz, facebook ve tweeter gibi sanal sosyal ağlarda ortamlar oluşturulduğunu, alışveriş merkezlerinde broşür dağıtımı yapıldığını, St. Barnabas ve Otello Kalesi gibi Kıbrıs’ın çok önemli değerleri ile ilgili çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.


Gürbüz, yapılan tüm çalışmaların yanında KKTC imajının geliştirilmesinde medyanın rolünün önemli olduğunu kaydetti.

 Maçkan: Öncelik markayı oluşturmak


TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Alper Maçkalı, çalıştayın faydalı bir etkinlik olduğunu, marka ve imajın tartışıldığını ifade etti. Maçkalı, “önceliğimiz markayı oluşturmak ve imajı geliştirmek” dedi.
 


Gürcün: Ekim ayında Turizm Fuarı yapılacak


TURSAB Başkan Danışmanı Çetin Gürcün, KKTC turizminin gelişmesi için daha önceleri de pek çok çalışma yaptıklarını ancak 2 günlük bu ziyaretinin en verimlisi olduğunu söyledi. Gürcün, ziyaret sırasında alınan bazı kararları da açıkladı.


Gürcün, alınan en önemli kararın Ekim ayında KKTC’de bir turizm fuarının yapılması olduğunu, bunun için gerekli çalışmaların başlatıldığını söyledi.


İzmir’de yer alacak Travel Turkey Turizm Fuarında 2011 Türkiye’de Kuzey Kıbrıs yılı projesinin ön plana çıkarılarak projeye Türkiye’de ivme kazandırmayı kararlaştırıldığını ifade eden Gürcün, KKTC’de eğitim merkezi oluşturarak eğitim alanında da destek verilmesinin kararının alındığını söyledi.


Gürcün, dünyadaki tüm büyük tur operatörlerine gönderilen prestij kitapçıklarından KKTC için de hazırlandırılacağını söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ