19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrısa dünya teknolojisi!
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:48

Kıbrıs'a dünya teknolojisi!

Gömleksiz: 'Dünyanın en ileri teknolojileri, KKTCELL'le adaya taşınıyor'

Kuzey Kıbrıs Turkcell (KKTCELL) Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Selim Gömleksiz, dünyanın en ileri teknolojilerinin, Kuzey Kıbrıs Turkcell'le adaya taşındığını söyledi.


Gömleksiz, Selvilitepe ile Türkiye'deki Toroslar arasında kurdukları radyolink sistemi sayesinde "kesintisiz iletişim" imkânı yarattıklarını anlatarak, "1 buçuk milyon Dolar’lık bu yatırımdan, yalnızca Turkcell aboneleri faydalanabiliyor. Bunun dünyada bir benzeri yok. Bu tarz sistemler İrlanda, İngiltere ve Japonya’da da var ama onlar kapasite ve teknoloji olarak bizim sistemlerimizin çok gerisinde. Geçmişte dünyaya tek çıkışımız vardı ve bir kesinti olduğu zaman hep birlikte o arızanın giderilmesini bekliyorduk. Artık, böylesi bir sıkıntı yaşamıyoruz" diye konuştu.
 

 

“Yeni projelere odaklandık”


"Büyük alt yapı yatırımları yaptık ve çok kritik projeleri hayata geçirdik" şeklinde konuşan Selim Gömleksiz, dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından izlediklerini ve şimdi yeni projelere odaklandıklarını söyledi.

 

 

“Baş döndürücü hızla ilerliyoruz”

 

Son 15-20 yılda teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini belirten Gömleksiz, sözlerini şöyle sürdürdü:


"Bundan yaklaşık 15 yıl önce, internete sadece dial-up bağlanabiliyorduk ve hızımız yaklaşık 33Kb’ydi. Şimdi ise mobil olarak 3G üzerinden 21 Mbit’lerden bahsediyoruz. Bu kadar kısa bir süre içinde hızın binlerce kat arttığını görüyoruz. 1970-1980’li yıllarda doğanlar atari salonlarında bir iki çeşit oyun oynamak için can atarlardı. Şimdi ise internet üzerinden ülkeler arası karşılıklı maç yapılan bir platform oluştu. Kuzey Kıbrıs Turkcell olarak biz de göz kamaştırıcı hızla ilerleyen teknolojiyi yakından takip ediyoruz.”

 

 

“İnsanlara katma değerler sağladı”

 

“Kuzey Kıbrıs Turkcell abonelerinin Türkiye’den önce 3G şebekesine sahip olması bunun bir örneğidir. 3G hizmetlerini adaya hızla getirmemiz burada yaşayan insanlara yeni katma değerler sağladı. 3G sayesinde herkes hareket halindeyken interneti kullanma şansını yakaladı. Kendimden örnek verecek olursam sabahları, Girne’den Lefkoşa’ya, gelirken Smart Phone üzerinden herhangi bir haber kanalını ya da merak ettiğim bir programı canlı bir şekilde dinleyerek ya da seyrederek işe geliyorum. Eskiden ise radyoda var olan programların dışında bir şey dinleyemezdik."

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ