20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs’a da ekonomiye de yakın
16 Nisan 2011 Cumartesi 16:56

Kıbrıs’a da ekonomiye de yakın

Akça, nezaket ziyaretleri çerçevesinde Bakan Atun’u da ziyaret etti

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, devlet ve hükümet yetkililerine başlattığı nezaket ziyaretleri çerçevesinde Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun’u da ziyaret etti.

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, görüşmedeki konuşmasında, yeni Büyükelçi’nin ülkedeki konuları yakından biliyor olmasının yanı sıra siyasi ve ekonomik konulara yakın olmasının kendileri için avantaj olduğunu söyledi.

 

Büyükelçi Akça’nın ekonominin iyileşmesi, rasyonelleşmesi ve gelişmesi yönünde uygulanması gerekenleri ve alınması gereken tedbirleri yakınen bildiğini kaydeden Atun, Büyükelçi’yle geçmişte, Anavatanla müşterek yaptıkları programlarda birlikte çalışma imkanı bulduklarını belirtti.

 

Anavatan Türkiye’nin Cumhuriyetin var olmasında ve kurulmasında çok büyük desteği olduğunu kaydeden Atun, Büyükelçi Akça ile geçmiş dönemlerde yaptıkları uyumlu çalışmaları bundan sonraki süreçte de aynı uyumla sürdürecekleri inancında olduklarını söyledi.

 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, konuşmasında 2010, 2011 ve 2012 yıllarını kapsayan ekonomik programın aynı zamanda 2008 ve 2009’da yaşanan ekonomik krizden çıkış programı özelliği arz ettiğini belirtti.

 

Akça, bu çerçevede Türkiye’nin 2010 yılında 450 milyon Türk Lirası olan bütçe açığı katkısının 2011 yılında 350 milyon TL’ye indirildiğini söyledi.

 

Akça, aradaki 100 milyon TL farkın 50 milyon TL’sinin altyapı yatırımlarına geriye kalan 50 milyon TL’nin ise reel sektöre faiz destekli kredi kullanımına aktarıldığını anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ