23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs yeniden ‘Kutsal Hatta’
13 Ekim 2012 Cumartesi 09:27

Kıbrıs yeniden ‘Kutsal Hatta’

Yüzlerce yıl önce Hac güzergâhı üzerinde bulunan Kıbrıs, Türkiye-Suriye hava sahası krizi sonrası değişen uçak rotaları ile yeniden kutsal hatta

Vatan MEHMET

Rusya’dan kalkıp Şam’a giden Suriye Hava Yolları’na ait bir uçağın Ankara’da içinde askeri kargo olduğu şüphesiyle iki F-16 uçağı eşliğinde indirilmesi sonrası yaşanan kriz ve Suriye hava sahasının emniyetsiz hale gelmesi nedeniyle, Türk uçaklarına Suriye hava sahasını kullanmadan Cidde’ye gidebilmeleri için yeni bir rota verildi.

 

Türk uçaklarının Cidde’ye daha çok hacı adaylarını taşıdığını ve yoğun bir trafik yaşandığını belirten yetkililer, yeni rotanın Mersin Mut üzerinden Akdeniz’e çıkış yaparak KKTC hava sahası daha sonra Ürdün hava sahası yoluyla Cidde olduğunu söylediler.

 

KKTC Sivil Havacılık

Konuyla ilgili Haberdar’ın ulaştığı KKTC Sivil Havacılık Dairesi Müdürü Hasan Topaloğlu yaptığı açıklamada hattın yıllardır THY ve diğer havayollarınca kullanıldığını belirterek söz konusu gelişmenin Sivil Havacılık Dairesi açısından hiçbir sorun teşkil etmediğini kaydetti.

 

İkinci güvenli alan oluşturuluncaya kadar…

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu ise önceki gün düzenlediği basın toplantısında, 4 gündür THY uçaklarının Suriye hava sahasını kullanmadığını belirterek "İkinci güvenli alan oluşturuluncaya kadar bu saha kullanılmayacak" dedi.

 

Topçu "Suriye hava sahasında yaşanan güvenlik sorunlarıyla sebebiyle THY uçakları 4 gündür bu alanı kullanmıyordu. İkinci güvenli alan oluşturuluncaya kadar bu saha kullanılmayacak. THY uçakları gittiği rotaya göre bazen Suriye'nin sağ, bazen sol tarafını kullanacak. Bu ek yakıt maliyetine sebep olmayacak" dedi.

 

THY: ‘Uçuşlarımız normal’

THY’den yapılan yazılı açıklamada "Teknik değerlendirmeler yapıldı. Suriye üzerinden geçen seferlerimizin rotaları değiştirildi ve seferlerimiz hiçbir şekilde bu durumdan dolayı etkilenmedi. Uçuşlarımız normal olarak saatinde yapılıyor" denildi.

 

Dubai için Irak veya İran

Hacıları taşıyan Türk uçaklarının bundan sonra uçuşlarında Mersin Mut üzerinden Akdeniz'e çıkış yaparak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKYC) hava sahasını, daha sonra Ürdün hava sahasını kullanarak buradan Cidde'ye gidecekleri belirtildi.

 

Daha önce ise Hatay Kamışlı üzerinden çıkış yapılarak, Halep üzerinden Cidde'ye ulaşılıyordu. Dubai, Doha ve Bahreyn'e uçan uçaklar ise rüzgârın durumuna göre İran veya Irak hava sahasını kullanacaklar. Daha önce ise THY, Suriye'den geçtikten sonra Irak hava sahası üzerinden Dubai, Doha ve Bahreyn'e gidiyordu.

 

Yetkililer, Avrupa'dan kalkan Türk uçaklarının da Mısır hava sahasını kullanıp oradan Cidde'ye gidebileceklerini belirtti.

 

Hac fetih gerekçelerindendi…  

Geçmişte Osmanlı için Kıbrıs adası fethinin siyasi ve ekonomik gerekçeleri yanında ‘hac yolu ve hacıların güvenliği’ olduğu hatırlanınca, son yaşanan gelişmeyle adanın yeniden ‘hac yolu’ üzerinde yer alması dikkat çekiyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ