12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs sorununda ABye kırık not
01 Nisan 2011 Cuma 16:51

Kıbrıs sorununda AB'ye kırık not

AB'nin 2010 karnesinde en kırık not Türkiye’yle ilişkileri ve Kıbrıs sorununda Türkiye’ye yaklaşımı oldu

Avrupa Birliği, 2010 karnesinde, en kötü notları Türkiye’yle ilişkilerinde ve Kıbrıs sorununda Türkiye’ye yaklaşımında aldı.


Avrupa'nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nin, AB'ye verdiği ilk kapsamlı yıllık karnede, AB'nin en yüksek puan aldığı konular 20 üzerinden 18'le Balkan ülkelerine vize muafiyeti, terörle mücadele için ABD ile veri paylaşımı ve İran'ın nükleer programı konusunda ABD ile işbirliği oldu.


AB'nin en düşük notları ise, 20 üzerinden 5'le Türkiye ile ilişkiler, Kıbrıs sorununda Türkiye'ye yaklaşım, Çin'de insan hakları ve hukukun üstünlüğü ve Dalai Lama ve Tibet konusunda Çin ile ilişkilere verildi.


AB, Rusya'da basın özgürlüğü, Kuzey Kafkasya'da istikrar ve insan hakları, G20 kapsamında Rusya ile ilişkiler ve Kırgızistan'da kriz yönetimiyle 20 üzerinden 6 aldı.


Düşünce kuruluşunun Avrupa başkentlerindeki 40 uzmanı tarafından AB'ye verilen karnede, Batı Balkanlardaki kısmi başarısına rağmen Türkiye konusunda hatalar yapan AB'nin geçen yıl sadece gıda güvenliği faslında müzakereleri başlatabildiği hatırlatıldı.


Düşünce kuruluşuna göre, geçen yıl AB'ye ilgisi azalan Türkiye, İran ve İsrail-Filistin sorunu gibi Ortadoğu'daki önemli meselelerde, Batı'yı karşısına alarak artan oranda bağımsız dış politika izlemeye başladı.


AB'nin 2010 karnesinde, Kıbrıs sorunu kapsamında da Ankara'nın limanlarını açmayı reddederken Kıbrıs Rum kesiminin Türkiye'nin katılım müzakerelerini ve KKTC'ye doğrudan ticareti engellediği, öte yandan adadaki kapsamlı çözüm müzakerelerinin başarısız olduğu belirtildi.


Karnede, AB üyelerinin en çok bölündüğü konular arasında Türkiye, ABD ve NATO'yla ilişkiler, bin yıl kalkınma hedefleri, Afganistan ve doğalgaz boru hatları sayıldı.
 


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ