20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs seçim malzemesi!
25 Nisan 2011 Pazartesi 13:54

Kıbrıs seçim malzemesi!

İşte Türkiye'deki partilerin Kıbrıs vurguları:

Türkiye Cumhuriyeti’nde 12 Haziran’da yapılacak genel seçimler öncesi, partiler aday tanıtımlarının ardından seçim beyannamelerini de açıkladı. Genel Seçimlerde yarışacak üç büyük parti olan AKP, CHP ve MHP’nin Kıbrıs’ı beyannamelerinde bol bol kullanması yanında özellikle CHP’nin Kıbrıs konusuna geniş yer ayırması dikkat çekti.

 

 

AKP desteğe devam dedi

 

Türkiye’deki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Seçim beyannamesinde, Dış Politika başlığı altında yer alan Kıbrıs konusunda, “Kıbrıs Türk halkının güvenlik ve refahının sağlanması için, KKTC’nin her alanda uluslar arası saygınlığını ve etkinliğini artırmak için bugüne kadar gösterdiğimiz çabayı bundan sonra da göstereceğiz” şeklinde bir ifadeye yer veriyor.

 

 

CHP’den Kıbrıs’a yoğun ilgi

 

Cumhuriyetçi Halk Partisi (CHP) ise Kıbrıs konusunu Seçim Beyannamesinde ayrı bir başlık altında değerlendiriyor. Kıbrıs politikalarıyla ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı paragrafta, Kıbrıs’ta 2 tarafın da kabul edebileceği adil bir çözüm için yapılacak tüm görüşmelerin destekleneceği belirtiliyor.

 

Beyannamede, Türkiye’nin, Kıbrıs’ta KKTC ve halkının kazanılmış haklarının korunarak, Kıbrıslı Türklerle Kıbrıslı Rumların siyasal eşitliğini sağlayacak çözümleri destekleyeceği kaydedilirken, “Türkiye’nin Kıbrıs’taki mevcudiyetinin ve garantörlük haklarının temelinin Kıbrıs Türkü olduğu vurgulanıyor.

 

 

Kıbrıs Türkü istediği sürece desteğe devam

 

CHP’nin Türkiye-KKTC ilişkilerinin de değerlendirildiği seçim beyannamesinde, “İlişkiler, Kıbrıs Türkünün Egemen Eşitliği ilkesi uyarınca gelişecek, Kıbrıs Türkünün demokratik iradesine saygı gösterilmesi, iç işlerine müdahil olunmaması esas olacaktır. Türkiye, Kıbrıs Türkü istediği sürece kendilerini desteğe devam edecektir” ifadesi yer alıyor.

 

Seçim beyannamesinde, Kıbrıs’la ilişkiler konusunda iktidar partisini eleştiren CHP, uluslar arası ambargolarla boğuşan Kıbrıs Türk halkına yöneltilen mali ve ekonomik yaptırım tehditlerini ve Kıbrıs Türkü’nün haysiyetini incitecek söylemleri kınadıkları da vurgulanıyor.

 

 

Kıbrıs Türkü’nü temsil etmiyor

 

Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınan bağımsız ve demokratik bir devlet olan KKTC’ye, uluslar arası diplomasi kurallarının ve devletlerin egemen eşitliğinin gerektirdiği saygının eksiksiz gösterileceğinin alt çilen CHP Seçim Beyannamesi’nde, Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin, Kıbrıs Türkü’nü temsil etmediği anımsatılıyor.

 

Kıbrıs Türkü'ün Uluslararası alanda temsil haklarının ellerinden alındığına işaret edilen beyannamede, Türkiye’nin, Kıbrıs Türküne eşit temsil olanağını kazanmasına kadar her alanda temsil için gerekli desteği vermeye devam edeceği de kaydediliyor.

 

 

Ambargolar konusu

 

KKTC’ye uygulanan ambargoların ve Kıbrıs Türkünün dünyadan tecrit edilmesi sonucu ortaya çıkan uygulamaların kaldırılması için siyasal, diplomatik ve hukuki her türlü girişimin yapılacağı ifade edilen CHP Seçim beyannamesinde, Kıbrıs’ta makul bir süre içinde, adadaki iki halkın eşitliğine dayalı adil ve kalıcı bir barışa ulaşılamaması halinde, KKTC’nin uluslar arası alanda kabulü ve tanınması için gösterilen çabaların artırılacağı da vurgulanıyor.

 

 

MHP için milli dava

 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) de, Kıbrıs’ın, Türkiye’nin en önemli milli davası olduğuna vurgu yaptığı seçim beyannamesinde, Kıbrıs’la ilişkilerin başta ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel olmak üzere her alanda geliştirilmiş ve derinleştirilmiş dış politikalarının temel hedeflerinden biri olduğunu kaydediyor.

 

Türkiye’nin Kıbrıs üzerinde kurucu antlaşmalardan kaynaklanan vazgeçilemeyecek ve tartışılamayacak ahdi hak ve yükümlülükleri bulunduğuna dikkat çekilen beyannamede, Siyasi çözüm kapsamında Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin sulandırılması ya da olumsuz etkilenmesinin hiçbir koşulda kabul edilemeyeceğine vurgu yapılıyor.

 

 

Tek gerçekçi çözüm

 

MHP Seçim Beyannamesinde, “ Partimiz, Kıbrıs’ta tek gerçekçi uygulanabilir ve yaşayabilir çözümün, iki bölgeli, iki milletli ve iki devletli bir ortaklık yapılmasına dayanması gerektiğine inanmaktadır. KKTC’de yaşayan soydaşlarımızın uzun yıllardır büyük bir sabır ve feragatla sürdürdüğü onurlu mücadeleyi, Türkiye her şart altında desteklemeye devam edecektir. Türkiye, Kıbrıslı soydaşlarının varlığını tehdit eden hiçbir yaklaşımın yanında olmayacaktır” sözlerine de yer veriliyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ