22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Kıbrıs Meselleri’ tanıtıldı
06 Mayıs 2011 Cuma 11:00

‘Kıbrıs Meselleri’ tanıtıldı

Özgener, köy köy gezip masallar derlediği kitabını Folk-Der'de tanıttı

Köy köy gezerek yaşlıların anlattığı masalları derleyen Nurperi Özgener “Küçüklere ve Büyüklere Nenelerden Dedelerden Kıbrıs Meselleri” adlı kitabını tanıttı. Gelirini Folk-Der’e bırakılacak olan kitapta 20 masal yer alıyor…

 

Nurperi Özgener’in, Kıbrıs’ın birçok köydeki yaşlı insanları dinleyerek hazırladığı “Küçüklere ve Büyüklere Nenelerden Dedelerden Kıbrıs Meselleri” adlı kitabı, dün akşam Lefkoşa Folklor Derneği’nde (Folk-Der) düzenlenen etkinlikte tanıtıldı.

Folk-Der yayını olarak çıkan kitabın ilk cildinde, Kıbrıs ağzıyla kaleme alınmış 20 masal yer alıyor. Tanıtım etkinliğinde, Folk-Der Başkanı Ali Katipoğlu, kitabın yazarı Nurperi Özgener ve kitabın editörlüğünü üstlenen Hasan Küçük konuşma yaptı; kitaptaki masalları anlatan kişilerden bazıları da masal anlattı. Etkinlikte ayrıca Folk-Der’li küçüklerden, halk dansları oyuncusu Baran Mutluyakalı da otantik kıyafetler ve dekor içinde, kitaptan bir masalı okudu.

Müzik dinletisi de sunulan tanıtım etkinliğinde, Nurperi Özgener kitaplarını imzaladı. Kitaptaki masallara, çocuklar tarafından çizilen resimler, dernek duvarlarında sergilendi; katılımcılara çörek, hellim ve limonata ikram edildi.

 

Ali Katipoğlu

 

Folk-Der Başkanı Ali Katipoğlu, kültür sanat derneklerinin bu gibi konuları desteklemesinin asli görevi olduğunu belirterek ellerinden geldiğince buna devam edeceklerini söyledi.

 

Bir yıldan uzun zaman boyunca köy köy gezip, yaşlılardan masallar dinleyen ve kaydeden; çocuklara da resimler çizdiren Nurperi Özgener’in çok önemli bir iş yaptığına işaret eden Katipoğlu, Kıbrıs macunları ve tatlıları ve halk dansları müzikleriyle ilgili kitaplardan sonra bu kitabın derneğin üçüncü yayını olduğunu belirtti.

 

 

Nurperi Özgener

Kitabın yazarı Nurperi Özgener ise, çocuklarına anlatmak için masallar bulmak istediğini ve teknolojiye yenik düşen masalların peşine iki yıl önce düştüğünü söyledi. Hafızalarda kalan masallara ulaştığında Kıbrıs Türk toplumuyla ilgili birçok bilgiye de ulaştığını ifade eden Özgener, kitabını çok sevdiği çocuklara, masalları unutmamaları dileğiyle armağan ettiğini vurguladı.

“Bu kitabı okuyan tüm çocuklar, benim çocuklarım olacak” diyen Özgener, kitabın satış gelirinin Folk-Der’e kalacağını, daha sonraki çalışmalarıyla da derneklere yardımı sürdüreceğini belirtti.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ