10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Kıbrıs hızla bölünüyor”
11 Nisan 2011 Pazartesi 15:58

“Kıbrıs hızla bölünüyor”

Prof. Dr. Atun, Ankara'daki panelde, Kıbrıs’taki müzakere sürecini yorumladı

Kıbrıs Türk halkının özgürlük mücadelesi lideri Dr. Fazıl Küçük’ün 105. Doğum Yılı etkinlikleri çerçevesinde Ankara’da panel düzenlendi.


Türkiye Atatürkçü Düşünce Derneği ile KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği işbirliğinde düzenlenen panelin konusu “105. Doğum yılında Dr. Fazıl Küçük ve Türkiye-KKTC ilişkileri” oldu.


Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan ve KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği Başkanı Ahmet İşcan’ın ortak çalışmaları sonrasında Ankara Yenimahalle Belediyesine ait Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda dün gerçekleştirilen konferansa, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Atatürkçü Yaşam Derneği bölge ve il temsilcileri, dernek üyeleri ile yaşamlarını Türkiye’nin çeşitli kentlerinde sürdüren çok sayıda Kıbrıslı Türk katıldı.

 

Konuşmalar
 

Yoğun katılımın olduğu konferansta ilk konuşmacı “Hoş geldiniz” ve “Kıbrıs” teması ile KKTC Atatürkçü Yaşam Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tekin Söylemez oldu.


Söylemez’in ardından kürsüye çıkan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, KKTC’nin yakın tarihine değindi ve KKTC’ye duyduğu sevgiyi dile getirdi.


Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan ise Kıbrıs’ın yakın tarihine, Lozan Anlaşması’ndan kaynaklanan Türkiye’nin Kıbrıs adası üzerindeki haklarına ve Kıbrıs konusuna değindi.


KKTC'nin eski Ankara Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç’un da konuştuğu panelde, Cumhurbaşkanlığı Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ata Atun da slaytlar eşliğinde “Kıbrıs Sorunu Nereden Nereye” konulu bir sunum yaptı.

 

“Hızla bölünmeye doğru...”
 

Konuşmaların ardından Prof. Dr Ata Atun slaytlar eşliğinde yaptığı “Kıbrıs Sorunu Nereden Nereye” konulu sunumunda, Kıbrıs Türk halkının büyük lideri Dr. Fazıl Küçük’ün doğumundan ölümüne kadar olan yaşamını, Kıbrıs Türk halkına katkılarını, liderliğini, çalışmalarını ve fikirlerini içeren görsel bir sunum eşliğinde konferansını verdi.
 

Panelde “Kıbrıs’ın Siyasi Tarihi ve Geleceği” ve “Dr. Fazıl Küçük” konulu konferanslar da veren Ata Atun, “geçmişten bugüne” Kıbrıs müzakerelerinin değerlendirdi.


Atun, Türk askerinin adadaki varlığı ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin, KKTC ve Kıbrıslı Türkler için vazgeçilmez koşullar olduğu için, bulunacak bir anlaşmada bunların “olmazsa olmaz” faktörler olduğuna vurgu yaparak, bunların olmadığı bir anlaşmanın Türkler tarafından asla kabul edilmeyeceğini, zaten Rumların uzlaşmaz tutumunun Kıbrıs’ı hızla bölünmeye doğru götürdüğünü vurguladı.“Rumlar asla onaylamaz”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun Danışma Kurulu Üyesi olarak konuşan Prof. Dr. Ata Atun, “Kıbrıs’ın Siyasi Tarihi ve Geleceği” konulu görsel sunumunda şunları söyledi:


“Kıbrıs hızla bölünmeye doğru gitmektedir. Önümüzdeki yıllarda iki bölgeli, iki toplumlu, güçlü bir merkezi hükümeti olan Federal Kıbrıs Cumhuriyeti düşüncesinden, iki bölgeli, iki toplumlu zayıf bir merkezi hükümet olan Konfederal Kıbrıs Cumhuriyeti’ ne geçiş yaşanacaktır. Süreç başlamıştır.”
Atun, bunun sebebinin; Rumların hiçbir koşulda adada Türk askerinin kalacağı ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin olacağı bir anlaşmayı onaylamayacakları olduğunu belirtti.


Panel, soruların ardından tamamlandı.


Prof. Dr. Ata Atun, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan ve Atatürkçü Düşünce Derneği Ankara İl Başkanı Elif Çuhadar hediye de sundu.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ