19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kıbrıs dağlarından harnup pekmezi akacak
24 Nisan 2011 Pazar 14:28

Kıbrıs dağlarından harnup pekmezi akacak

Türkiye, Kuzey Kıbrıs’ın dağlarını Keçiboynuzu ağaçlarıyla yeşillendirecek

Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanlığı, Kuzey Kıbrıs’ın dağlarını harnup ağaçlarıyla yeşillendirecek. Kuzey Kıbrıs’ta en önemli gelir kapılarından olan harnup (Keçiboynuzu) pekmezi için yüz binlerce ağaç dikilecek. ‘Bin bir derde deva’ olan Hz. Yakup Peygamber‘in ekmeği olarak bilinen harnup dünyaya Kuzey Kıbrıs’tan ihraç edilecek.

 

Akdeniz’in altına döşenecek boru hattıyla Kuzey Kıbrıs’a içme suyu gönderen Çevre ve Orman Bakanlığı şimdi de adanın dağlarını ekonomik faaliyet için Keçiboynuzu ağaçlarıyla donatacak. Akdeniz ikliminin ağacı olan ve Kuzey Kıbrıs’ta evlerde dahi yapılıp satılan harnup pekmezi bu ağaçlardan üretilecek. Dağlardaki binlerce ağaçtan elde edilen Keçiboynuzları, tesislerde pekmez yapılarak dünya ülkelerine gönderilecek.

 

 

Sigara tiryakilerinden, akciğer kanserine şifa kaynağı

 

Kuzey Kıbrıs’ı Keçiboynuzu üretim üssü haline getiren Çevre ve Orman Bakanlığı, Keçiboynuzu pekmezinin faydalarını da bir rapor haline getirdi. Bu raporda harnup pekmezinin öksürükten bağırsak kurdu atmaya, kansızlıktan sigara tiryakilerinin nikotini temizlemelerine kadar sayısız faydası olduğu belirlendi.

 

Uzmanlardan alınan bilgilerle hazırlanan rapora göre; Harnup pekmezi kalsiyum bakımından sütün 3 katı zengin. İçindeki E vitamini sayesinde; öksürüğe, gribe, kemik erimesine ve kansızlığa iyi geliyor. Balgam söktürücü özelliği ile göğsü yumuşatır, bronşları açar, sigara tiryakileri için faydalıdır ve nefes darlığına karşı oldukça etkili. Alerjik nefes darlığı çekenlere ısrarla keçiboynuzu pekmezi tavsiye edilir. Yüksek ham selüloz etkisi ile bağırsak rahatsızlıklarına ve gastrite etkilidir. Mide ve bağırsak gazlarını dışarı atarak mide şişkinliğini giderir. Bağırsak kurdu, tenya, solucan gibi bağırsak parazitlerini temizler. Mideye kuvvet verir. Yüksek mineral ve vitamin içeriği ile de diş ve diş etleri üzerinde çok olumlu etkileri vardır. Yüksek doğal şekerler, zengin mineraller (özellikle çinko) ve vitaminler (A, B , B2, B3, D) içeriği dolayısıyla doğal güç ve besin kaynağıdır. Yüksek sodyum ve potasyum içeriği sayesinde tansiyon, karaciğer ve akciğer üzerine çok yaralı etkileri bulunmaktadır. Kanın zehirli maddelerini temizler. Akciğer kanserini yüzde 90 oranında önleme gücüne sahiptir. Kalbe faydalıdır, kalp çarpıntısını önler. İnsan vücuduna giren radyasyonu dışarı atar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ