16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Kesilen cezalar ne olacak?”
05 Nisan 2011 Salı 15:32

“Kesilen cezalar ne olacak?”

Plaka rezaleti, vatandaşları isyan ettirdi

Devrim EYYUBİ

 

Araç plakalarının nizami olması ile ilgili uygulamanın yürürlüğe girdiği 1 Nisan tarihinden itibaren, polisler harıl harıl ceza yazarken, plakacılar da bol bol yüksek tarifeden plaka üretti.

 

Ceza yazımı durdu

Diğer yandan dün öğle saatlerinde İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı İlkay Kâmil, “Daha köklü bir uygulamaya yapacağız” diyerek ceza yazımını durdurdu. Vatandaş ise, yazılan cezalar ve yenilenen plakalar ne olacak diye sordu?

 

“Sistem rezil”

Hem uygulamaya hem yazılan cezalara tepki gösteren vatandaş, piyasada 25 ile 30 TL arasında değişen plaka fiyatlarına da sesini yükselterek; “Sitem rezil! Bu resmen para oyunu” ifadesinde bulundu.

 

İŞTE VATANDAŞIN SÖYLEDİKLERİ

 

Hüseyin Abbas

“Kanunların değişmesi üzerine, bizde ceza yememek için, sabah sabah kalktık plakacılara geldik. Yasalara uygun olan yeni plakayı yaptırmak için saatlerce sıra bekledik. Tüm halk son güne bıraktığı için plakacılar oldukça kalabalık.”

 

Şerife Erbilek (Erbilek Reklam)

“Polisin yayınladığı bilgiye göre çalışıyoruz. 1 Nisan’dan beri çok yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Perişan olduk. Böyle bir sistem olmaz.”

 

Kamil Yorgancıoğlu

“Bu durum ve buradaki kalabalığı rezalet diye adlandırıyorum. Hükümet para bulamadığı için böyle bir sisteme gitti. Daha iyi bir uygulama yapılabilirdi. Bu sadece para düzenidir. Yarın başka bir sistem getirecekler yeni plaka isteyecekler! Polis yine rapor edecek. Kısacası yapılan para bulma kaynaklarına akıl ermez oldu artık.”

 

İsmail Kubilay

“Rezaletten başka bir şey yok. Her şey ortada! Ben şirket arabası kullanıyorum. Bu plaka araba alındığı zaman üzerindeydi. Rahat bir şekilde de okunuyor ancak bir anda geçersiz oldu. Bu sadece para düzenidir insanları zarara sokmaktan başka bir şey değil!”

 

 

Plaka ölçüleri standart

 

Öte yandan polisin yaptığı açıklamaya göre araç plakalarındaki standartlar ise şöyle; kiralık ve diplomatik araçlar gibi bazı özel araçlar hariç, bir motorlu araca takılan plakanın zeminin aksettirici (fosforlu); öndeki plakanın zemininin beyaz arkadaki plakanın zemininin ise sarı renkte; plaka üzerindeki harf ve sayıların ise siyah renkte olması gerekiyor.

Plaka üzerinde bulunan harf ve sayıların yüksekliği 7.6 santimetreden az 8.9 santimetreden fazla, harf ve sayıların genişliği ise, 1.1 santimetreden az, 1.6 santimetreden fazla olmamalı. Her harf ve sayının bulunduğu yer ise 5.4 santimetreden geniş olmalı.

Komşu harf ve sayılar arasında 1.3 santimetre mesafe olmalı. Sayılarla harflerin alt ve üst uçları ise plakanın alt ve üst kısımları arasında ve plakanın yan kenarları arasında en az 1.3 santimetre bir mesafe olmalı. Bu şekilde kurallara uygun olarak yapılan plaka, aracın ön ve arkasına rahatça görülebilecek bir yere takılmalı ve en az 40 metre mesafeden rahatça okunabilmeli.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ