14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kendi ezgilerini çalacaklar
14 Aralık 2011 Çarşamba 08:50

Kendi ezgilerini çalacaklar

Kıbrıs Evrensel Kültür ve Sanat Derneği ile TRT Türk Sanat Müziği sanatçıları, Cumartesi akşamı “Bizden Ezgiler” konseri sunuyor

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile eşi Meral Eroğlu himayelerinde Lefkoşa AKM’de gerçekleşecek konser, saat 20.00’de başlayacak.

 

Şef Suat Yıldırım ve Turkay Altay yönetiminde gerçekleşecek konserde, Kıbrıs Evrensel Kültür ve Sanat Derneği üyesi bestecilerin eserleri sunulacak.

 

Bayan bestecilerin eserleri çalınacak

Ağırlıklı olarak bayan bestecilerin eserlerinin icra edileceği konsere giriş ücretsiz.Kıbrıs Evrensel Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Evren Caner ile As Başkanı Ayşe Dalgakıran, konserle ilgili olarak dün KTOEÖS’de basın toplantısı düzenledi.
 

Caner: Ülke müziği tanıtılacak

Evren Caner konuşmasında, ilk defa Türk Sanat Müziği’nde Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı ve Türk Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile yoğun işbirliği içerisinde bayan bestecilerin ağırlıklı eserlerinin 2002 yılından sonra ikinci kez yeniden TRT televizyonunda Türki devletlere de sunulduğunu söyledi. Caner “Ülke müziğinin tanıtılmasında çok büyük etken olduğumuzu belirtmek isterim” dedi, şöyle devam etti.
 

 

“Başkaları müziğini öğrenmek taklittir”

“Biz bayan besteciler, müziğin evrensel olduğunu ama ulusal müziğimizi bilip tanımadan başkalarının müziğini öğrenmeye çalışmanın taklitten öte hiçbir şey getirmeyeceğini de biliyoruz. Kendini tanımayan uluslar, başka ulusları nasıl tanıyabilirler? Kendi sanatını ve kültürünü bilmeyen uluslar başka sanatları nasıl tanıyabilirler?”
Evren Caner konuşmasının sonunda, her zaman yanlarında olan ve destekleyen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na, Türkiye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, TRT ve diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür etti.Dalgakıran: Her türlü yardım için hazırız

As Başkan Ayşe Dalgakıran ise konuşmasında, kendini müziğe adamış bütün bestecilere kapılarının daima açık olduğunu söyledi. Dalgakıran, “Yeter ki yaptıkları eserler kurallara uygun olsun. Bu konuda da derneğimiz her türlü yardımı hiçbir karşılık beklemeden yapmaya hazırdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ