22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıt altın almak şart
20 Nisan 2011 Çarşamba 14:32

Kayıt altın almak şart

Bakan Tatar, Girne'de yetkili muhasip ve murakıplarıyla bir araya geldi

Girne bölgesindeki yetkili muhasip ve murakıplarıyla bir araya gelen Bakan Tatar, “Ekonomiyi kayıt altına alma ve vergilerin toplanmasında muhasip ve murakıplara önemli görevler düşüyor. 1.8 milyar, olan yerel gelirleri 2011’de 1.9 TL milyara çıkarmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu…
 

Maliye Bakanı Ersin Tatar, ekonominin kayıt altına alınması ve vergilerin toplanmasında yetkili muhasip ve murakıplara büyük görev düştüğünü vurguladı. Tatar, ekonominin kayıt altına alınmasıyla 2010 sonu itibarıyla 1.8 milyar olan yerel gelirleri 2011’de 1.9 milyar TL’ye çıkarmayı hedeflediklerini de bildirdi.
Maliye Bakanı Tatar, Girne bölgesi yetkili muhasip ve murakıplarıyla dün toplantı yaptı. Gelir ve Vergi Dairesi Müdürü Yusuf Kaçmaz, Bakanlık Müdürü Olgun Amcaoğlu, kaza sorumluları ve daire müfettişlerinin de katılımıyla Gelir ve Vergi Dairesi’nde yapılan toplantıda, ekonominin kayıt altına alınması, vergi mükelleflerinin ödeyeceği vergilerde izlenmesi gereken konular, bölge ve mesleki sorunlar ele alındı.

“Büyük sorumluluk düşüyor”

Maliye Bakanı Ersin Tatar toplantının başında yaptığı konuşmada, ekonomik olarak büyük bir gelişme içerisinde olan Girne bölgesinde Gelir ve Vergi Dairesi’ne geniş sorumluluklar düştüğünü ifade etti.

“İşbirliği içerisinde yürütmek durumundayız”

Ekonominin kayıt altına alınması ile vergilerin toplanmasında yetkili muhasip ve murakıplara da büyük görevler düştüğünü anlatan Tatar, “Girne ve bölgenin gelişmesiyle daha fazla gelir de oluşuyor. Artan faaliyetlerle en azından belgeye dayalı bir takım beyannamelerle bunların doğru şekilde daireye takdimi ve vergilerin ödenmesi bizim sorumluluğumuz. Yetkilendirdiğimiz muhasip ve murakıplarla işbirliği içerisinde bunları yürütmek durumundayız” dedi.
Muhasip ve murakıplara, “Devletin gözü kulağısınız. Vergileri toplamada ne kadar sıkıntılar yaşandığını, mükelleflerin zaman zaman sorumluluklarından kaçtığını biliyorum” diye seslenen Tatar, devletin gelirlerinin toplanmaması halinde hizmetlerin aksayacağına işaret etti.
Tatar, vergi dairelerine nisan sonu verilecek beyannamelerin zamanında ve doğru şekilde sunulması için de işbirliği istedi.

Hedef 2011’de 1.9 milyar TL gelir
Göreve geldikleri günlerde 1.55 milyar TL olan yerel gelirin alınan önlemlerle 2010 sonu itibarıyla 1. 8 milyara yükseldiğini, 2011 yılına yönelik hedefin ise 1.9 milyar TL olduğunu anlatan Tatar, Gelir ve Vergi Dairesi’nin toplam 37 gibi dar bir personel kadrosu bulunduğuna da işaret etti.
“Disiplinin oturtulması gerekir. Yetkili muhasip ve murakıplar vergi mükellef ve sorumlularının beyanının yerine getirilmesinde bizim adımıza hareket etmeli ve mükellefi yapılan işin ciddiliği konusunda ikna etmeli” diyen Ersin Tatar, vatandaşın mükellefiyetini yerine getirirken yetkili muhasip ve murakıpların söylediğini yerine getirmek zorunda olduğunu kaydetti.

“KDV, devlet adına gelirdir”
“İşletme zarar etse dahi KDV devletindir. ‘Ben bir şey kazanmadım, zarar ettim, benden şu kadar para isteniyor’ diyenlerin kestiği fatura ve fişlerden toplanacak KDV’nin de devlet adına gelir olduğunu her vesileyle vatandaşa anlatmak gerekir” diyen Tatar, bütçede hedeflenen gelirlerin yaklaşık yüzde 25’nin bu vergilerden elde edildiğine işaret etti.
 

Kaçmaz: Denk bir bütçe oluşturmaya çalışıyoruz
Gelir ve Vergi Dairsi Genel Müdürü Yusuf Kaçmaz da, gelirleri artırarak denk bir bütçe oluşturmaya çalıştıklarını, bu görevin yerine getirilmesinde en büyük payın ise yetkili muhasip ve murakıplara düştüğünü kaydetti.

“Vergi beyanı yüzde 70’e çıktı”

Girne bölgesinde 2 yıl önce Vergi Dairesi’ne vergi beyanı sunma oranı yüzde 30 iken bugün bu oranın yüzde 60-70’lere çıktığını da anlatan Kaçmaz, bunun yetkili muhasip ve murakıplar sayesinde gerçekleştiğini söyledi. İşbirliğinin geliştirilmesiyle bu oranın daha da yükseleceğini vurgulayan Kaçmaz, nisan sonu sunulacak beyannamelerde bölgenin en yoğun gelir kaynağı olan kira ödemeleri konusunda daha açık ifadelere yer verilmesini istedi. Kaçmaz, beyannamelerde, kira ödemelerinin kime yapıldığı konusunda açıklayıcı bilgi yer alması halinde bu kalemde verginin artırılmasına katkıda bulunulacağını ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ