13 Aralık 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kayıp Kemiklerine Dair Savaş
08 Nisan 2011 Cuma 14:04

'Kayıp Kemiklerine Dair Savaş'

Kayıp yakınları, gecikme nedeniyle şikayetçi

Kıbrıslı Rum kayıp yakınlarının; Genetik Enstitüsü ile Antropoloji laboratuarı arasındaki anlaşmazlık nedeniyle, yakınlarının kalıntıları üzerindeki kimlik tespitlerinin ve dolayısıyla da yakınlarını gömmelerinin üç yıla kadar gecikmesini hakaret addettikleri bildirildi.

 

Fileleftheros “Kayıp Kemiklerine Dair Savaş… İki Birim Arasındaki İhtilaf Kimlik Tespitlerini Geciktiriyor” başlığıyla yansıttığı haberinde meselenin geçmişte Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a kadar götürüldüğünü ancak bir türlü çözülmediğini yazdı.

 

Gazete Rum Meclisi “Göçmenler” Komitesi’nin önceki günkü toplantısında, kayıp kimliklerinin belirlenmesindeki gecikme konusunun ele alındığını ve kayıp yakınlarının; iki birimin bu konuda birbiriyle ihtilafa düşmesinin, yakınlarının kalıntılarının kendilerine verilmesini üç yıla kadar geciktirdiğinden şikayet ettiklerini yazdı.

 

Bugüne kadar 700 kayıp kalıntısı

Habere göre önceki günkü toplantıda, bugüne kadar 700 kaybın kalıntısının bulunduğu, bunların 550’sinin Rum, 150’sinin de Kıbrıslı Türklere ait olduğu bilgisi de verildi. Aynı verilere göre 31 Mart’a kadar 181 Rum ölü ile 58 Kıbrıslı Türk kaybın kimlik tespiti yapıldı. Mezarların açılması çalışmalarının 8 yıl sürmesi ve 3-4 milyon Euro’ya malolması bekleniyor.

 

Hız tatmin edici değilmiş

 

Alithia “Otonom Kayıplar Komitesi Ekipleri 7 Bölgede Arama Yapıyor” başlıklı haberinde Rum Meclisi “Gömenler” Komitesi’nin,meclisin tatile girişinden önce sonuncusunu yaptığı önceki günkü toplantıda Otonom Komite’nin araştırma çalışmalarındaki hızının tatmin edici düzeyde olmadığı saptamasında bulunulduğunu yazdı.

 

Habere göre bu saptamada gerekçe olarak da; Türkiye’nin kayıplarla ilgili bilgi vermeyi “reddetmesi” ve askeri bölgelerde kazı çalışmaları yapılmasına izin vermemesi” gösterildi. Komite Başkanı AKEL milletvekili Aristofanis Georgiu Otonom Komite ekiplerinin şu anda 9 bölgede araştırma yaptığını, bunların 2’sinin Rum tarafında; 7’sinin de KKTC’de olduğunu söyledi. KKTC’deki kazı yerlerini ise Girne, Lapta, Bozdağ, Kaynakköy, Güngör, Karpaşa ve Akdoğan olarak sıraladı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ