23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karpaza ulaşım artık daha kolay!
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:17

Karpaz'a ulaşım artık daha kolay!

Yaklaşık 9 milyon TL'ye mal olan 7700 km'lik Karpaz yolu törenle açıldı!

AYŞE BULUT

 

Karpaz yolu, iki yıldan sonra dün düzenlenen törenle hizmete açıldı. Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Başbakan İrsen Küçük, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner, İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu, eski Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy ve Maliye Bakanı Ersin Tatar, UBP Milletvekili Ahmet Zengin, Ali Rıza Usluer, İskele Kaymakamı Bünyemin Merhametsiz, İskele Emniyet Müdürü Ahmet Zaim, çok sayıda bürokrat ve davetli katıldı.

 

Dipkarpaz Belediye Başkanı Mehmet Demirci, günün anısına Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner’e birer hediye takdim etti.

 

 

Saner: Geç de olsa bitirdik

 

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Saner, Dipkarpaz Yenierenköy birinci etap yol çalışmasının, biraz geç de olsa bittiğini, Mayıs 2009’da atılan temelin bugün açılışını yapmaktan duyduğu sevinci dile getirdi.

 

 

Maliyeti 8 milyon 920 bin TL

 

Saner, 7 bin 7 yüz kilometrelik yolun maliyetinin 8 milyon 920 bin TL olduğunu belirterek, asfalt yapılırken güvenlik için 1500 metre korkuluk yerleştirildiğini söyledi. Saner, köyün girişinden köy meydanına kadar sağlı sollu kaldırım, aydınlatma, peyzaj çalışmalarının da tamamlandığını kaydetti.

 

En yakın zamanda 2’inci etap çalışmaları için ihaleye çıkılabileceğini dile getiren Saner, bu yolun yapımında özellikle Türkiye Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’a, sayın Cemil Çiçek, sayın Binali Yıldırım’a, TC Lefkoşa Büyükelçiliği’ne, KKTC karayollarına, ilgili firmaya ve tüm çalışanlara teşekkür etti.

 

 

Küçük: Gençlere istihdam alanı açmaya çalışıyoruz

 

Başbakan İrsen Küçük ise, güzellikler yaşandığını dile getirerek, bir ülkenin kalkınmışlığının göstergesinin yol, su ve altyapı ile ölçüldüğünü dile getirdi. Küçük, kazaların önüne geçmek için kaliteli yollar yaptıklarını ifade ederek, alt yapıların gençlere istihdam alanları açmaya çalıştıklarını da kaydetti.

 

 

Akça: 135 bölünmüş, 470 kilometre asfalt yapldı

 

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça da, yaptığı konuşmada, böyle güzel bir yolun açılışında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kısa bir sürede ada genelinde yüz 35 kilometre bölünmüş, 4 yüz 70 kilometre asfalt yol yapıldığını hatırlattı. Akça, yolun yapımını üstlenen firmaya, karayollarına, çalışanlara teşekkür etti ve bölge halkına hayırlı olmasını temennisinde bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ