16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karpaz atağı
07 Nisan 2011 Perşembe 13:23

Karpaz atağı

AB destekli iki ayrı proje ile Karpaz kalkınacak

Avrupa Birliği (AB) destekli iki ayrı proje ile Karpaz Bölgesi’nin kalkınması ve balıkçılıkla uğraşan vatandaşlar ile hayvan üreticilerinin gelişmesi ve desteklenmesi amaçlanıyor…

 

Ayşe BULUT-KARPAZ

 

Karpaz Bölgesinde, Yenierenköy, Kumyalı ve Dipkarpaz Şelonez’de üç balıkçı barınağının yenilenmesi; Bölgede süt üretiminin sıhhi bir ortamda depolanması amacıyla süt merkezlerinin de Yenierenköy, Dipkarpaz ve Gelincik’te kurulması amacıyla Avrupa Birliği destekli iki proje için çalışmalara başlandı.

 

Belediyeler de katkı koyacak

Yenierenköy Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, AB destekli iki ayrı projede; Sütte; Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Balıkçı Barınaklarında ise Yenierenköy, Dipkarpaz ve Mehmetçik Belediyeleri de katkı koyarak bölgedeki hayvancı ve balıkçılar için daha iyi hizmet verilmesi amaçlanıyor.

 

Barınaklar yeniden düzenlenecek

 

Kıbrıs Türk Balıkçılar Birliği’nin sahibi olduğu projede finansmanlığını Avrupa Birliği (AB yüzde 80); Yenierenköy, Mehmetçik ve Dipkarpaz Belediyeleri ( yüzde 20) yapacak.

 

Projede; Yenierenköy, Kumyalı ve Şelonez balıkçı barınakları yeniden düzenlenecek.

 

Balıkçı barınaklarının yeniden düzenlenmesi için hazırlanan proje için yüksek bir bütçe harcanması söz konusu iken, projenin 22 ayda tamamlanması hedefleniyor.

 

Bakanlık da devrede

 

Proje sahipliğinin Yenierenköy Belediyesi’nin yaptığı, proje ortağının ise Dipkarpaz Belediyesi’nin olduğu Süt Soğutma Merkezlerinin kurulması için çalışmalara başlandı.

 

Ekipmanların bütçesi Avrupa Birliği (%80) tarafından karşılanırken; binaların bütçesi ve ekipman alımından belediyelere düşen %20’lik bütçe ise Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından karşılanacaktır.

 

Üç adet merkez yapılacak

 

Proje kapsamında Yenierenköy, Dipkarpaz ve Gelincik köylerinde üç adet süt merkezi yapılacak.

Dipkarpaz’daki binanın temelden yapılacağı kaydedilirken, Yenierenköy ve Gelincik’teki binalarının ise tadil edileceği dile getirildi.

 

Amaç; Üretime teşvik

Projenin amacı; Karpaz bölgesindeki sütün söz konusu merkezlerde sıhhi bir biçimde depolanmasını sağlamak ve bölgedeki hayvancılığı geliştirerek, süt miktarını artırmak ve çiftçiyi üretime teşvik etmektir. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ