17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kariyer yapmak artık daha kolay!
02 Mayıs 2011 Pazartesi 10:56

Kariyer yapmak artık daha kolay!

Bireysel kariyerin yanında şirket ve CEO’lara yönelik programlarıyla verimlilik ve iş memnuniyetini artıracak bir merkez...

Yurdagül BEYOĞLU

 

Üniversite eğitimine destek olarak hayata geçirilen Busines Managament Scholl Gazimağusa’da faaliyete geçti. Bireysel kariyerin yanında şirket ve CEO’lara yönelik programlarıyla verimlilik ve iş memnuniyetini artırmak odaklı hizmet veren okulun Türkiye’de ve Kıbrıs adasında tek olma özelliğini taşıyor.

 

Resmi açılışının önümüzdeki günlerde yapılacağı okulda Doğu Akdeniz Üniversitesi ve Gazi Üniversitelerinden eğitim görevlilerinin yanı sıra Türkiye ve KKTC’de mesleğinde uzman ünlü kişilerin ders vereceği belirtilirken, ünlü işadamları ve tanınmış simaların çalışmalarda yer alacağı kaydedildi.

 

Yaklaşık 5 yıldan beri KKTC’de, eğitim, belgelendirme ve denetim hizmetleri veren bir firmanın direktörü Bülent Çetinkaya, Avrupa ve Amerika’da örnekleri olan bu okul için, bir milyon 100 bin Euro harcadıklarını ve bu paranın tümünü kendi özkaynaklarından sağladıklarını ifade etti.

 

 

“Rakip değil, tamamlayıcıyız”

 

Business Managament School’un direktörü Bülent Çetinkaya, Gazimağusa’da akademik eğitimle, uygulama eğitiminin bir arada yürütüldüğü okulu Haberdar Gazetesi’ne anlattı. Avrupa’da ve Amerika’da çok yaygın olan Business Managament School’un Kıbrıs’ta tek olduğunun belirten Çetinkaya, üniversitelere rakip değil, onların eğitimini tamamlayıcısı olacaklarını kaydetti.

 

 

“Üniversite ile iş dünyası arasındaki köprü olacağız”

 

“Okulumuzda akademik eğitimle birlikte uygulama eğitimi verecek. Üniversite ile iş dünyası arasında köprü olacağız. Üniversite eğitimi alan kişiler, mesleki eğitim almak için bize gelecek. Bizde bu kişilere uzmanlık eğitimi vereceğiz. Örneğin, ithalat-ihracat fazla olduğu için dış ticaret elemanına ihtiyaç var. Bunlar için bir okulumuzda, birde Lefkoşa’da program açtık” diyen Çetinkaya, her iki programında eşzamanlı olarak devam edeceğini ifade etti.

 

 

“Teorik bilgi almayan kişiler de gelebilir”

 

Okullarının sadece üniversite mezunlarına değil, hiç teorik bilgi almayan ve meslek sahibi olmak isteyen kişilere de eğitim vereceğini anımsatan Çetinkaya, sertifikalı eğitim programları düzenleyeceklerini belirtti.

 

 

“MEB onaylı”

 

Çetinkaya, Business Managament School’un meslek yüksek okulu ve enstitü seviyesinde, MEB onaylı bir kurum olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: “Burası MEB onaylı özel eğitim kurumu. İşbirliği yaptığımız okullar var. DAÜ ve Gazi Üniversitesi. Onun yanında İngiltere’den 3, Amerika’dan 2 üniversite ile görüşüyoruz. Bu okullarla ortak programlar yapacağız.”

 

 

“Eksiği tamamladık”

 

Çetinkaya, KKTC’de 5 yıldan bu yana eğitim, belgelendirme ve denetim hizmetleri verdiklerini, çok sayıda işletme ile işbirliği içinde olduklarını söyledi. Birçok AB projesine imza attıklarını anlatan Çetinkaya, onun yanı sıra mesleki eğitim çalışmaları yaptıklarını ifade etti. Son olarak Res-Bir ile çalışanların mesleki eğitimden geçirilmesi programını yaptıklarını kaydeden Çetinkaya, “piyasada böyle bir eksik olduğunu duyunca devam ettirmeye karar verdik” dedi. Çetinkaya, 100’den fazla kurumsal müşterileri olduğunu hatırlatarak, “Sanayi Odası ile ortak programlar yaptığımız için kişi ve kurumlar haberdar oldu” ifadesini kullandı.

 

 

“Esas pazarımız Türkiye”

 

Çetinkaya, esas pazarlarının TC olduğunu kaydettiği konuşmasını şöyle sürdürdü: “Esas pazarımız burası değil, TC. İnsanlar kısa süreliğine buraya gelecek, sertifika alacaklar. Başarılı olanlar profesyonel eğitim sertifikası alacaklar. Haziran ayından sonrada yurtdışındaki üniversitelerle işbirliği yaparak enstitü programını açacağız. Amacımız sertifikalarımızla iş dünyasına katkıda bulunmak. Şu anda TC’den Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve işadamları dernekleriyle anlaşma yaptık. Üyelerine KKTC’den hizmet vereceğiz.”

 

 

“Turizme katkı”

 

Business Managament School’a TC’den gelecek öğrencilerin çoğunlukla tatil dönemlerini tercih edeceğini ifade eden Çetinkaya, bu kişilerin eşleri ve çocuklarıyla gelmeleri dolayısıyla turizme de hizmet etmiş olacaklarını kaydetti.

 

 

“Yurt yapmayacağız”

 

“Bir nevi turizme hizmet edeceğiz. Gelenler eğitim seviyesi yüksek kişilerden oluşacak. Eğitime gelecek olanlar otellerde konaklayacaklar. Aileleriyle birlikte gelecekleri için KKTC’ye ekonomik katkı sağlayacaklarını düşünüyorum” diyen Çetinkaya, bu kişiler için yurt benzeri konaklama tesisleri yapmayacaklarını, belki bazı otellerle anlaşıp fiyat indirimine gidebileceklerini söyledi.

 

 

“Kadronun büyük bölümü DAÜ’den”

 

Öğretim kadrosunun büyük bir bölümünün DAÜ’den olduğunu açıklayan Çetinkaya, mesleğinde uzman hocalarla işletme bilim dalı, işletme yönetimi, dış ticaret uzmanlığı, yönetici sekreterlik, uzman kaynakları, yöneticiler için finansman, yöneticiler için muhasebe, İngilizce, mutfak sanatları eğitimi, aşçılık, pastacılık, ekmekçilik gibi bölümlerin okullarında yer alacağını belirtti.

 

Sanayi Odası ve mesleki odalar ile yaptıkları ortak çalışmalar sayesinde bu kişilerin kolayca iş bulacaklarını vurgulayan Çetinkaya, işyerlerinin yetişmiş elemanı tercih ettiğini kaydetti.

 

 

“Çok fazla öğrenci düşünmüyoruz”

 

Bülent Çetinkaya öğretim ücretlerinin herkesin karşılayabileceği düzeyde olduğunu söyledi. Okulun 1 milyon 100 bin Euro’ya mal olduğunu yineleyen Çetinkaya, çok fazla öğrenci düşünmediklerini, az öğrenciyle kaliteli eğitim vermek istediklerini ifade etti.

 

 

“Lider işletme okulu olacağız”

 

Hedeflerinin, yakın gelecekte ‘bölgesinde lider bir işletme okulu olmak’ olduğuna dikkat çeken Çetinkaya, amaçlarını şöyle özetledi: “Amacımız, küresel gelişmeleri anında yorumlayan, ülkenin ve bölgenin gerçekleriyle işleyen, dünyadaki gelişmeleri lider, yönetici ve öğrencilerle harmanlayan, akademik araştırmaları okul-sanayi işbirliği ile insanımızın yararına sunan bir işletme okulu olmaktır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ