12 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kargo taşıyacak
05 Ekim 2012 Cuma 12:28

Kargo taşıyacak

Kabuğunun altında kargo taşıyan kaplumbağa

Bilim insanları, gelişen teknolojinin akla gelebilecek her alanda insan hayatını kolaylaştırması adına projeler geliştirmeye devam ediyor. Bunu en son örneği, yük taşıyan robot kaplumbağa.

 

İsviçre’deki Zürih Federal Teknoloji Enstitüsü’ne (ETH Zurich) bağlı bilim insanları, hızla gelişen robot teknolojisine en yeni ve ilginç projelerden birini sundu: Robot kaplumbağa.

 

Enstitüde çalışmalar yürüten İsviçreli öğrenciler, yüzdüğü esnada yük taşıyabilen bir kaplumbağa geliştirmeye çalışıyor. Suda bir balık ya da tekne kadar hızlı ilerleyemese de, Naro-Tartaruga adı verilen robot önemli miktarda yük taşıyabilecek. İsviçreli mühendislerin kaplumbağa tercih etmesindeki bir diğer sebep, kaplumbağaya büyük bir batarya konulabilmesi. Dahası, su üzerinde kontrol edilmesi birçok nesneye göre çok daha kolay olacak.

 

Silindir şeklindeki alüminyum kaplumbağa , su üzerinde kollarını kullanarak hareket edecek. 2008 yılında tuna balığının sudaki hareketleri üzerinde çalışmalar yapan İsviçreli mühendisler, kaplumbağanın en iyi hareket kabiliyetine sahip olması için ya yüzgeç ya da pervane kullanması gerektiğini düşünüyor. Bu konuda karar kılınmasının ardından, su üzerinde gidecek yeni nesil robotların da önü açılabilir.

 

NTVMSNBC

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ