19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karadenizde kaliteli petrol
10 Nisan 2011 Pazar 21:53

Karadeniz'de kaliteli petrol

TPAO: Karadeniz'de gravitesi yüksek, kaliteli petrol bulundu

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, Karadeniz'deki petrol arama çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirtirken, Petrobras ortaklığı ile kazılan Sinop-1, arkasından da Chevron ortaklığı ile kazılan Yassıhöyük-1 kuyularında ekonomik petrol ve doğalgaz bulgularının elde edilemediğini hatırlattı.

 

Güzel petrol

 

Daha sonra yüzde 100 TPAO'nun hissesi olan Sürmene-1 kuyusunun delindiğini anımsatan Uysal, 4 bin 800 metreye gelindiğinde yeraltından alınan numunelerin içerisinde çok güzel petrol emareleri bulunduğunu söyledi.

 

Sondaj devam edecek

 

Bu emareler analiz ettirildiğinde Hazar Denizi'nde, Azeri, Çıralı ve Güneşli'deki petrole çok benzeyen, gravitesi yüksek, kalitesi gayet güzel bir petrol olduğunun görüldüğünü kaydeden TPAO Genel Müdürü, şu bilgileri verdi:

 

''Ama basınçlar nedeniyle sondaja devam edemedik. Bin metre daha sondaj yapabilme imkânımız var. Şimdi basınç problemlerini önlemek için yeni aletler, düzenekler ısmarlandı. Temmuz ayı içerisinde o düzenekler gelecek. Bu arada Deepwater Champion isimli petrol arama platformu da o zamana kadar Kastamonu'daki sondajını tamamlamış olur. Eğer gemiyle ilgili anlaşma sağlayabilirsek Exxon Mobil ile Sürmene'ye gelip geri kalan kısmını tamamlayacağız. Bin metreyi delip Türkiye'ye müjdeli haberler vermek isteriz. O bakımdan biz heyecanlıyız.''


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ