19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Karaçalı: Başkan Adalıer rüşvet istedi
02 Nisan 2011 Cumartesi 12:12

Karaçalı: Başkan Adalıer rüşvet istedi

Karaçalı, Adalıer’in çalışma izni çıkarmak için kendisinden rüşvet istediğini iddia etti

Ayşe BULUT

 

Mehmetçik köyü sakini Ahmet Karaçalı, Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’in hakkında yaptığı suçlamalarla ilgili Haberdar’a konuştu. Karaçalı, Belediye Başkanı’nın çalışma izni için kendisinden açıkça rüşvet istediğini ancak vermediği için de sürekli kendisi ve ailesi ile uğraştığını iddia etti.

Karaçalı, ayrıca Kaya Artemis otel ile ilgili su sporları ve kiralık araç ofisini ihaleye girerek kazanmasına rağmen, Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’in, ‘Artemis’e rüşvet verdin’ suçlamalarının tamamen asılsız olduğunu kaydetti.

Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer, Mehmetçikli Ahmet Karaçalı’nın “benden rüşvet istedi” iddialarının yalan olduğunu, herkesin Karaçalı’yı bildiğini, ne kadar borcu olduğunun belgeli olduğunu dile getirdi.

 

“3 yıldır Artemis’te araç kiralıyorum”

Karaçalı, 3 yıldır Artemis’te kiralık araç (Rent a Car) şirketi olduğunu belirterek, geçen yıl su sporları ihalesini aldığını ve burada çalıştığını anlattı.

Karaçalı, araç kiralama ve su sporları işi ile ilgili her yıl kaymakamlıktan izinlerini alarak yaptığını belirterek, geçen yıl hem Artemis otel hem de halk plajında su sporları izni için belediyeye müracaat ettiğini dile getirdi. Ne olduysa bu arada olduğunu dile getiren Karaçalı, yaşadığı sıkıntıları şöyle aktardı:

“Su sporlarında her yıl kaymakamlık izin veriyordu. Geçen yıl belediyeden çalışma izni almam istendi. 21 Haziran 2010 tarihinde Bafra’da su sporları çalıştırma izni almak için Mehmetçik Belediyesi’ne resmi müracaatta bulundum, olumlu veya olumsuz hiçbir cevap vermediler. Bunun üzerine sadece Artemis’teki işi aldım. Belediye Başkanı vergi ödemiyorsun dedi. Hatta uzun bir zaman, vergi ödemediğim halk arasında konuşuldu. Bunun üzerine Mehmetçik Belediyesi’ne 29 Eylül 2010 vergi borcumla ilgili bir yazı yazdım. Yazıya hiçbir cevap alamadım. 26 Kasım 2010 tarihinde belediye başkanı bana bir yazı gönderdi.”

 

“Rüşvet vermişim”

Olayın gün geçtikçe büyüdüğünü de aktaran Karaçalı, Belediye Başkanı Adalıer’in ilgili birimlere yazdığı yazıda Kaya Artemis Oteline su sporları yapabilmek için rüşvet olarak Mondea marka araba verdiğini dahi iddia ettiğini söyleyerek, şöyle devam etti:

“Yazıda ayrıca belediyeden çalışma izni almak için kendisine müracaat etmediğimi söylüyor. 26 Kasım 2010 tarihinde belediye meclisi toplantısı yapıldı, ben o toplantıya katılmak için saatlerce bekledim. Ancak ben gündemde olmamama rağmen toplantıyı benle açmış ve meclis üyelerine kendine haklı gösterecek şekilde beni suçlamış. Saat 21:00-21:30 gibi yengem bana mesaj etti ve ‘toplantıya gelme, gelirsen polis çağıracak’ demesi üzerine asbaşkanı aradım. Toplantıya gelmek isterim dedim, oda sen bilin istersen gel dedi. Belgelerimi alıp belediye binasına gittim kapıyı çaldım. 8 meclis üyesi, bir asbaşkan ve iki memurdan toplantıya katılabilir miyim diye izin istedim. Başkan hariç tümü hoş geldin deyip beni içeriye davet ettiler. On dakika ayakta bekledim, başkan konuşmasını kesmedi ve meclis üyesi olan Olgun Kahyaoğlu başkanı uyararak bana söz verdi. Bende bana gönderdiği yazı üzerine konuştum. Yazılanların yalan olduğunu meclis üyelerine izah ettim. Vergilerimi ödediğimi, Artemis’te hale yoluyla iş yaptığımı fatura ve belgelerimle meclis üyelerine ibraz ettim. Başkan ise benden para istemeye ısrar etti, ben de bu paranın ismini söyle sana vereceğim dedim. O da vergi borcundur dedi,ben ise vergi borcumun olmadığını söyledim ve benden istediği paranın açıktan (rüşvet) bir para olduğunu yüzüne vurdum ve toplantıyı terk ettim.

 

“Her seferinde ailemi gündeme getiriyor”

O gün bugünden Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’ın kendisiyle ve ailesiyle uğraştığını savunan Ahmet Karaçalı, Artemis otel yetkilileri ile yaptığı sözleşme gereği Atremis’e 3 araç verdiğini ve araçların onlar tarafından kullanıldığını dile getirdi.

Karaçalı, başkanın içişlerine yazdığı yazıda yengesinin_ 1. Derece akrabası olduğunu söylüyor_ Belediyeler Yasası’nın 44/1 maddesine göre yakınlarının toplantıya katılamayacağı belirtilirken, kendisini yakını sayıp suç duyurusunda bulunduğunu öne sürdü. Ancak, kendisini yengesinin çağırmadığını belirten Ahmet Karaçalı, başkanın bir diğer yazısında ise ailesi ile ilgili konuları gündeme getirerek, kendisini karalamaya çalıştığını da dile getirdi. Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’in hâlâ daha borcu var diye kendisine ısrar ettiğini ifade eden Ahmet Karaçalı, 8 Şubat 2011 tarihinde 152888 numaralı çekle 1.384.55 TL ödemeyi belediyeye yaptığını vurguladı. Buna rağmen başkanın vergi borcu üzerinde durmasının ve kardeşimle ortak olduğunu iddia etmesinin de büyük saçmalık olduğunu dile getiren Karaçalı, yapılanların başkanın adaletsizliği olarak nitelendirdi.

 

“Cevap dahi vermek istemem”

 

Mehmetçik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer, Ahmet Karaçalı’nın “benden rüşvet istedi” iddialarının yalan olduğunu, herkesin Karaçalı’yı bildiğini, ne kadar borcu olduğunun belgeli olduğunu dile getirerek, Ahmet Karaçalı’nın iddialarına cevap dahi vermek istemediğini açıkladı.

Karaçalı’nın ne kadar deniz tuttuğunu, ne kadar borcu olduğunu ve paranın nereden bulduğunu açıklamasını da isteyen Adalıer, Karaçalı’nın Artemis’e araba verdiğinin hatta 3 araba verdiğini kendisinin de kabul ettiğini söylediğini aktardı.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ