19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kara Kutu’da KKTC de var
19 Nisan 2013 Cuma 10:10

Kara Kutu’da KKTC de var

"Kara Kutu" adlı başka bir arşiv oluşturması ve bilgilerin şifrelerinin kırılamayacak şekilde dosyalamasının örgütün ne kadar profesyonelce hareket ettiğini ortaya koyduğu vurgulandı

İzmir'deki "gizli bilgi ve belge bulundurma" davasında okunmasına devam edilen iddianamede, Bilgin Özkaynak liderliğindeki suç örgütünün, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) yapılanması sayesinde büyük bir güç ve çok geniş bir faaliyet alanına sahip olduğu, kamu kurumlarını "adeta bir ahtapot gibi" sardığı, hükümet, TSK, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) dâhil olmak üzere hemen hemen bütün kamu kurumları aleyhine faaliyetler yürüttüğü ileri sürüldü.

 

Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın dünkü oturumunda, TRT spikerleri Murat Cancanbay ve Oktay Durna tarafından iddianamenin okunmasına 111. sayfadan itibaren devam edildi.

 

Duruşmaya tutuklu sanıkların yanı sıra tutuksuz bazı sanıklarla avukatlar katıldı. Salonun sanık yakınları için ayrılan kısmının büyük bölümünün boş olduğu gözlendi.

 

Aramalarda çok sayıda askeri belge…

İddianamede, sanıkların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda askeri belge, kamera, dinleme cihazı ve çok sayıda dijital materyal elde edildiği, bu materyallerin incelenmesi sonucu, cinsel içerikli görüntüler, bazı kişilerin kadınlarla buluşmalarına dair gizli çekilmiş fotoğraflar, kişisel verilerin kaydedildiği dokümanlar, ortam dinleme kayıtları ile çok sayıda askeri belge bulunduğun anlaşıldığı belirtildi.

 

Ülke çapında ve KKTC'de

Örgütün ülke çapında ve KKTC'de bilgi ve belge temin etme ağını profesyonelce kurarak işlettiği, hedefleri tespit edilmiş profesyonel bir yapı olduğu belirtilen iddianamede, teşkilatın gizliliğe azami riayet ettiği, ele geçirilemeyen "KARA KUTU" adlı başka bir arşiv oluşturması ve bilgilerin şifrelerinin kırılamayacak şekilde dosyalamasının örgütün ne kadar profesyonelce hareket ettiğini ortaya koyduğu vurgulandı.

 

Bilgiler PKK’ya

İddianamede, "Şu ana kadar ortaya konulan yapı bile Türkiye Cumhuriyeti Devletinin başta silahlı kuvvetler olmak üzere diğer kurumlarıyla birlikte nasıl bir tehlike ve tehdit ile karşı karşıya kaldığını göstermesi açısından çok önemlidir" ifadeleri yer aldı.

İddianamede suç örgütünün elde ettiği bilgileri PKK terör örgütüne ulaştırdığı belirtildi.

"TSK'nın bildiği PKK kampları" belgesinin terör örgütünün işine yarayacağı, bu bilgiye ulaşan örgütün TSK'nın hava harekatını başarısız kılacağı, zayiat vermemek için bilinen yerleri boşaltacağı veya ona göre tedbirler alacağı'' şeklinde ifadeler yer aldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ