16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kapıya dayanmadan, dikkate almıyoruz!
14 Kasım 2012 Çarşamba 09:15

Kapıya dayanmadan, dikkate almıyoruz!

Haberdar Gazetesi sokağa çıkarak, diyabet konusunda vatandaşın nabzını tuttu

Elif ŞEN - Tan AYKOL

Ülkemiz nüfusunun yaklaşık yarısı diyabet hastalığıyla mücadele ederken sağlığımızı ne kadar ciddiye alıyoruz. 14 Kasım Dünya Diyabetliler Günü’nde sağlığımızı ne kadar ciddiye aldığımızı Haberdar Gazetesi sokaktaki vatandaşa sordu.

 

Gazetemize açıklamalarda bulunan vatandaş, sağlığın ihmal edildiği konusunda birleşti. Sağlık sıkıntıları meydana gelmeden önlem alınmadığını dile getiren vatandaşlar, hastalıklar meydana gelince devreye ‘keşke’lerin girdiğini belirtti.

 

VATANDAŞ NE DİYOR?

Hasan Garip: “Sağlık gidiyor, devreye keşkeler giriyor”

 “Ülkemizde şeker hastası rakamları oldukça ciddi rakamlara ulaşmışken maalesef toplumun yeterli sağlık kontrollerini yaptırdığını düşünmüyorum. Ailemde şeker hastası olmasına rağmen ben de doktora gidip her hangi bir sağlık kontrolü yaptırmadım. Babamı düzenli olarak şeker hastalığı yüzünden doktora götürüyoruz. Ama iş kendimize gelince ihmalkarız. Ne yazık ki sağlığımıza önem vermiyoruz. Şeker hastalığında düzenli yaşam koşulları kadar, dengeli beslenmenin de rolü oldukça yüksek. Ancak bizler bunun tam tersi, ne bulursak yiyoruz. Genel mantık sağlıklıyım nasıl olsa bulduğumu yiyeyim. Ama ilerleyen zamanlarda sıkıntılar başlayınca keşkeler giriyor devreye.”

 

Ahmet Aksoy:  “İnsan başına gelince düşünüyor”

“Ben her ay düzenli sağlık kontrollerimi yaptırıyorum. Çok sevdiğim bir yakınıma düzenli olarak kan verilmesi gerekiyor. Bu nedenle de her ay kan tahlillerim de bütün değerlerim kontrol ediliyor. Yani aslında kendim için değil. Ailem ve ben hiçbir zaman olası rahatsızlıkların başımıza gelme ihtimalini düşünmüyoruz. Neredeyse ülkenin yarısı şeker hastasıyken ve giderek artış gösteren bir tablo önümüzde dururken bunları söylemek oldukça mantıksız. Farkındayım… İnsan bazı şeyleri başına gelince düşünmeye başlıyor. Oysa 24 saatlik zaman diliminde sadece 1 saat ayırarak her şeyi öğrenmemiz mümkün. Bu durumu tek kelimeyle özetlemek gerekirse tembellik. Genel yapımız da tembellik var.”

 

Naim Tikici: “Kimse sağlık kontrolü yaptırmıyor”

 “Ülkemizde sağlıkla ilgili ciddi ihmalkarlıkların olduğunu düşünüyorum. Ne yazık ki ben de dahil hiç kimse gidip sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmıyor. Bugün ülkenin yarısına yakın bir nüfus şeker hastalığı ile mücadele ediyorsa ne kadar büyük bir tehlikenin başucumuzda olduğunu farkına varmamız gerekiyor. Toplum olarak genel yapımızda her şeyi ertelemek ya da ihmal etmek olduğunu düşünüyorum. Bu sağlık için de geçerli. Ancak başımıza gelince bazı şeyleri yapmak adına harekete geçiyoruz. Öncesinde önlem almak için hiçbir adım atılmıyor. Daha bilinçli, daha duyarlı olmak gerekli. Bunu içinde devletinde üzerine düşen sorumluluklar var. toplumu bilinçlendirmek için bir takım çalışmalar yapılabilir diye düşünmekteyim.”

 

Ahmet Ayalı: “Hasta olana kadar dikkat etmiyordum”

 “Ben, verilen 90 bin diyabet hastası verilerinde benim adım da geçiyor. Ben bir şeker hastasıyım. Hastalığa kapılmadan önce ben de sağlık kontrollerimi yaptırmıyordum. Hızla kilo vermeye başlayınca sağlığımla ilgili endişelere kapıldım. Sonrasında doktora gidip kontrollerimi yaptırdım. Tahlillerimi yaptırdığımda diyabet olduğum ortaya çıktı. Hastalığım çıkana kadar beslenmemle ilgili hiçbir konuya dikkat etmiyordum. Genel olarak insanın başına gelmeyince sağlıkla ilgili kontrollerini her zaman ihmal ediyor. Şekerim 246’ya yükselmişti. Ardından hayatımda her şeye dikkat etmeye başladım. Artık düzenli tahlillerimi yaptırıyorum. Şimdi kendime dikkat ediyor, şimdi kendime bakıyorum. Şeker hastalığında genetik faktörler, beslenme alışkanlığının etkilerine değiniyor uzmanlar. Ancak stres ve zorlu yaşam koşulları da son derece önemli. Hayatım boyunca çok zorlu günler geçirdim. Stres dolu, sıkıntılı günlerin ardından sağlığımla ilgili sıkıntıların gündeme gelmesi kaçınılmazdı. Bundan sonrası için çok daha bilinçli ve sağlıklı yaşamaya çalışıyorum.”

 

Hayati Güneri:  “Genel yapımız ihmalkâr”

Hayatım boyunca bir defa bile gidip sağlığımla ilgili her hangi bir test ya da kontrol yaptırmadım. Annem şeker hastası ve ben de risk grubunda olduğumun farkındayım. Ancak ihmalkarlık yüzünden sağlığımızla ilgili başımıza bir şey gelmeden önlem almıyoruz. Sağlıklı bir insanın bile 6 ayda bir düzenli tahlillerini yaptırması gerektiğini biliyorum. Ama tekrarlayacağım toplum olarak genel yapımızda var ihmalkarlık.  Sağlığımla ilgili yaptığım tek şey her sabah kalktığımda annemle birlikte şeker kontrolümü yapmak. Bu da annemin beni teşvik etmesiyle yaşanıyor. Bir de sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ediyorum. İş işten geçmeden sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiğini bilmemize rağmen, hep sağlık en sona bırakılıyor ne yazık ki…

 

Durdu Özdeğirmenci: “Denetim yasası yok”

 “Ailemde diyabet hastası mevcut değil ancak yıllık sağlık kontrollerimize, chek-up işlemlerimize önem vermekteyiz. Ülkemizde basın-medya organlarından takip ettiğimiz kadarıyla diyabet sorunu fazlasıyla artmıştır ve nüfusun büyük bir çoğunluğunu tehdit etmektedir. Firmaların “doğal” olarak sunduğu gıda ürünlerinin özünü-içeriğini bilmemekteyiz ve maalesef ülkemizde denetim yasası mevcut değil. Halkımız ucuz besinlere yöneliyor ancak içeriğini araştırma gereği görmüyor. Doğal ürünlerin sağlıklı olduğuna inanıyoruz. Birçok gıda katkısının bir şekilde diyabet sorununa da etkisi olabileceğine inanıyorum.”

 

Fatma Şair: “Ben de diyabet hastasıyım”

 “Ben diyabet hastasıyım ancak ailemde mevcut değil. Kontrollerimi, ilaçlarımı aksatmadan tedavime özen gösteriyorum. Dengeli beslenmenin ve düzenli kontrollerin bu rahatsızlığın kontrolünde önemli bir etkisi olduğuna inanıyorum.”

 

İlknur Üner: “Yanlış besleniyoruz”

 “Sağlık sektöründe çalışmaktayım. Şahsımda ve ailemde diyabet rahatsızlığı mevcut değil. Ancak ülkemizde hem diyabet hastası olan hem de obezite sorunuyla yaşayan bireylerin fazlalığını biliyorum. Sürekli bir et tüketimi mevcut. Yanlış besleniyoruz ve ancak sağlık sorunları yaşadığımızda bunun için harekete geçme ihtiyacı duyuyoruz.”

 

Nilüfer Sert: “Beslenmenin etkisi büyük”

 “Şahsımda ve ailemde diyabet rahatsızlığı mevcut değil. Özensiz ve düzensiz beslenmenin büyük etkisi olduğuna inanıyorum bu sağlık sorununda. Toplum olarak hepimiz tehdit altındayız. Ancak ihmal edilen birçok şey gibi sağlık da unutuluyor.”

 

Fatma Çamlı:“Sağlığımıza özen gösteriyoruz”

 “Ailemde diyabet sorunu mevcut. Babam insülin tedavisi görüyor. Dengeli, düzenli beslenmenin, stressiz bir yaşamın önüne geçemese de yaşam kalitesini yükselttiğine inanıyorum. Ülkemizde araştırmaların sonuçlarına göre diyabet sorunuyla yaşayan bireylerin sayısı aşırı derecede fazla. 3 çocuk annesiyim. Çocuklarım çok kilolu olarak dünyaya gelmişlerdi. Bu sebeple şahsımın ve çocuklarımın sürekli yıllık check-up’larıma özen gösteriyorum. Hazır besinlerle, şekerli-tatlı besinlerle de aram iyi değil.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ