17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kanserojen etkisi yok!
15 Nisan 2013 Pazartesi 10:23

Kanserojen etkisi yok!

Haberdar’a özel açıklama yapan Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC) Profesörü Konstantinos Farsalinos e-sigaraların içinde bulunan nikotinin kanserojen etkiye sahip olmadığına dikkat çekti

Onur EVRENSEL

Sigara kullanımı, kalp ve akciğer hastalığı için en büyük risk faktörü ve 21’inci yüzyıl boyunca 1 milyar insanın ölümüne neden olması bekleniyor. Çinli bir eczacı tarafından keşfedilen ve dünya çapında milyonlarca sigara tiryakisi tarafından kullanılmaya başlanılan elektronik sigaraların Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından  ‘bağımlılık yapma riskinin fazla olması ve sigarayı bıraktırıcı çalışmaları engelleyebileceği’ gerekçesiyle yasaklanmasının ardından ülkemizdeki pek çok e-sigara kullanıcısı da etkilendi. Avrupa Kardiyoloji Derneği Sözcüsü Prof. Dr. Konstantinos Farsalinos Haberdar Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada, e-sigaraların içinde bulunan nikotinin kanserojen bir etkiye sahip olmadığını söyleyerek, “Mevcut medikal metotlarla uzun vadeli sigara bıraktırma oranı yüzde 20’dir. Dolayısıyla elektronik sigaralar sigarayı bırakamayan sigara bağımlılarının yüzde 80’ine yardımcı olabilir.” dedi. 

 

“Akciğer hastalığına neden olmaz”

E-sigaraların sigara bağımlıları için geliştirilip piyasaya sunulduğuna dikkat çeken Prof. Konstantinos Farsalinos, “E-sigaralar kesinlikle sağlıklı bir alışkanlığı temsil etmeyebilir ancak tütün ve normal sigara ile karşılaştırıldığında daha az zararlıdır. Şimdiye kadar gerçekleştirilmiş olan tüm çalışmalar ve araştırmalar e-sigaraların, tütün ürünlerinin içerisinde bulunan 4 bin kimyasal maddeyi içermediğini göstermiştir. Tütün ürünlerinde bulunan nitrozaminler gibi kanserojen maddeler de e-sigaralarda tütüne göre 500 ila 1400 kat daha az mevcuttur veya mevcut değildir. Nikotin elektronik sigara içinde mevcut olabilir, ancak hiçbir kanserojen etkiye sahip değildir, akciğer hastalığına neden olmaz ve kalp-damar hastalığı oluşmasında minimum etkiye sahiptir” dedi.

 

“Normal sigaraya göre daha güvenli”

Yapılan tüm kimyasal, laboratuar ve klinik çalışmaların e-sigaraların normal sigaraya göre çok daha güvenli olduğunu gösterdiğini belirten Prof. Farsalinos, “Tabii ki, bu kaliteli ürünler için geçerlidir. Yani, e-sigara kullanıcılarının dikkatli olup, saygın şirketlerin ürünlerini kullanmaları gerekir. Bir de e-sigaralar sigara içmeyen kişiler tarafından kullanılmamalıdır. E-sigaralar sigarayı azaltmak veya tamamen sigaradan kurtulmak isteyen kişiler için üretilmiştir” dedi.

 

“Sigara bağımlıların yüzde 80’ine yardımcı olabilir”

Milyonlarca insanın tüm dünyada elektronik sigara kullandığına dikkat çeken Prof. Farsalinos, “E-sigara kullananların ciddi bir oranı tamamen sigarayı bıraktı. Yapılan çalışmalar da e-sigaranın büyük oranda sigara azaltılması veya durdurmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Elektronik sigara kullananlar normal sigara kullananlara göre daha az zehirli madde almış olurlar. Elektronik sigaralar hakkında şu söylenebilir, mevcut medikal metotlarla uzun vadeli sigara bıraktırma oranı yüzde 20’dir.

 

Dolayısıyla elektronik sigaralar sigarayı bırakamayan sigara bağımlılarının yüzde 80’ine yardımcı olabilir. Daha fazla klinik çalışmalarla e-sigaraların devrimci bir ürün olduğu kanıtlanabilir. Ancak sigara ile ilişkili aşırı tehlikeler göz önünde bulundurulduğunda, mevcut veriler ışığında elektronik sigaranın çok daha az zararlı olduğu ve sigaranın yerine kullanılmasıyla birlikte sağlığa yararlı olabileceği söylenebilir” dedi.

YORUMLAR
Sigara firmaları
Gonca yilmaz
Evet saglıklı bir alıskanlık degil ama normal sigaradan kat kat iyi. Biz doktoruz mama firmalarının tuzağına düşmeyelim siz de sigara firmalarının çok çok agresivler....
20 Ağustos 2013 Salı 21:41
188.57.183.251
ÜYE İŞLEMLERİ