16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalp donduruldu!
23 Nisan 2011 Cumartesi 14:10

Kalp donduruldu!

Sağlık alanında KKTC’de bir ilk daha gerçekleştirildi

Tıp dilinde ‘atriyal fibrilasyon’ olarak adlandırılan, kalbin hızlı ve düzensiz çalışması hastalığının tedavisinde, yepyeni bir uygulama olan ve dünyada da geliştirilme aşamasında bulunan “dondurma metodu”nun, YDÜ Hastanesi’nde uygulanmasıyla, sağlık alanında KKTC’de bir ilk daha gerçekleştirildi.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden yapılan açıklamaya göre; Kalplerinde ‘ritm bozukluğu’ yaşayan ve ilaç tedavilerine cevap vermeyen hastalara yönelik olarak “dondurma” yöntemiyle tedaviyi içeren operasyonun başkanlığını, Yakın Doğu ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakülteleri Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Ali Oto’nun üstlenirken, Prof. Dr. Kudret Aytemir’de operasyona bizzat katılarak destek verdi. YDÜ Hastanesi’nin yaptığı açıklamada, Kardiyoloji Bölümü Uzmanları; Doç. Dr. Orhan Önalan, Yrd. Doç. Dr. Cenk Conkbayır ve Yrd. Doç Dr. Orçun Çiftçi’nin operasyonel ekipte yer aldığı bildirildi.

 

“Dondurma” operasyonlarının bitimini takiben yapılan açıklamada ise, hastaların sağlık durumlarının son derece iyi olduğu ve tıbbi amaca ulaşıldığı da ifade edildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ