15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kalbi donduracaklar!
21 Nisan 2011 Perşembe 14:07

Kalbi donduracaklar!

Sağlık alında KKTC'de bir ilk daha...

KKTC’de, ilk kez gerçekleştirilecek, kalpte “dondurma” operasyonu başlıyor. YDÜ Hastanesi Kardiyoloji Bölümü tarafından yarın 08.00’de gerçekleştirilecek operasyon KKTC’yi literatüre sokacak…

 

Tıp dilinde ‘atriyal fibrilasyon’ (AF) olarak adlandırılan, kalbin hızlı ve düzensiz çalışması hastalığının tedavisinde, yepyeni bir uygulama olan ve dünyada da geliştirilme aşamasında bulunan “dondurma metodu”yla, ilaç tedavilerine cevap vermeyen hastaların tedavisine, yarın YDÜ Hastanesi’nde başlanacağı bildirildi.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’nden yapılan açıklamada; Kalplerinde ‘ritim bozukluğu’ yaşayan hastalarına yönelik olarak, dünyada da henüz çok yeni bir şekilde uygulanan “dondurma” yöntemi içeren tedavi uygulamalarının başkanlığını, YDÜ ve Haccettepe Üniversiteleri Öğretim Üyesi, ünlü kardiyolog Prof. Dr. Ali Oto yürütecek.

 

 

Ülkedeki tüm kardiyologlar davetli

 

Önümüzdeki Cuma günü saat 08.00’de tıbbi ekibin ilk operasyonundan hemen önce, misafir tüm kardiyologlara da konuyla ilgili konferanslar verilerek, operasyon hakkında bilgi sahibi olmaları da sağlanacak. Ülkemizde ilk kez uygulanma olanağı bulan bu tıbbi yöntemin ilk sürecine, ülkemizdeki tüm kardiyologların da katılması bekleniyor.

 

 

“Yöntem başarılı sonuçlar veriyor”

 

YDÜ Hastanesi’nin açıklaması içinde; Operasyonu gerçekleştirecek tıbbi ekibin başkanı olan, Prof. Dr. Ali Oto’nun konuyla ilgili olarak yaptığı ek açıklamalarda yer aldı.

 

Prof. Oto, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı’nın; Gerek personel açısından, gerekse teknik altyapı açısından kardiyoloji alanında, günümüzde uygulanabilen tüm girişim ve tedavi yöntemlerini aynı şekilde uygulayabilecek güçte olduğunu belirterek, “ Bu hafta yeni yöntemi de uygulamaya koyuyoruz. Ritm bozuklukları tedavisinde kullanılan bu yöntem, kalbin kulakçıklarına gelen damarların açıldıkları bölgelerde, ritm bozukluğuna sebebiyet veren odakların dondurulmasından ibaret. Hastamıza kasık bölgesinden lokal anestezi uygulayarak, bir saatlik bir süre dahilinde işlemi bitiriyoruz. Emniyet amaçlı bir gece de hastanemizde misafir edip, uğurluyoruz. Bu yöntem çok başarılı sonuçlar veriyor. Bazı durumlarda, örneğin ‘yakma’ işleminden daha güvenli olduğu da biliniyor.” şeklinde konuştu.

 

 

“Önemli sorunlara neden olabilir”

 

Prof. Dr. Ali Oto, ritm bozukluklarının, halk arasında “çarpıntı” olarak addedildiğini ve yaşa bağlı olarak toplumda görülme olasılıklarının ise yüzde 20’lerde seyrettiğini vurgulayarak, tedavi edilmemesi durumunda; İnme gibi çok önemli sağlık sorunlarına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

 

 

“Meslektaşlarımı davet ediyorum”

 

Türkiye’de ancak sınırlı sayıda merkezin “dondurma” yöntemi uygulayabildiğini hatırlatan Yakın Doğu ve Hacettepe Üniversiteleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Oto;“ Biz, bu uygulamayı tüm meslektaşlarımızla birlikte gerçekleştirmek arzusundayız. Bu vesileyle, tüm kardiyolog arkadaşlarımızı davet ediyorum. Böylece; Yeni teknik ile ilgili olarak, görüş alışverişinde bulunma fırsatı bulabileceğimizi de ümit ediyorum” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ