18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kahirede son durum!
06 Temmuz 2013 Cumartesi 10:28

Kahire'de son durum!

Mursi yandaşları dün Mursi'nin gözaltına alındığı kışlaya yürümek istedi

Mısır’da ordunun yönetime el koyması üzerine meydanları terk etmeyen Mursi yandaşları dün tüm İslamcı partilerin çağrısıyla Nasır semtinde geniş katılımlı bir protesto gösterisi düzenledi. Cuma namazı sonrasında Ade-viye Meydanı’nı dolduran on binlerce Mursi yanlısı, “Uyan Sisi, liderimiz Mursi”, “Mursi çok yaşa”, “Bozguncuların aramızda yeri yok” sloganları attı.

 


Kışlaya yürüyüşte kan aktı

2 bin kişilik bir başka grup ise Mursi’nin görevden alınmadan önce tutulduğu Cumhuriyet Muhafızları kışlasına yürümek isteyince tansiyon yükseldi. Kışlanın önünde “Vatan hainleri!” ve “Cumhurbaşkanımız Mursi!” diye bağırarak, bariyerlere ilerleyen yüzlerce göstericiye güvenlik güçleri ateş açtı. Çatışmada 4 gösterici öldü. Sina’da ise 4 polis öldürüldü.30 ölü, 500 yaralı var

Ülke genelinde Muhammed Mursi taraftarları, karşıt görüşlü gruplar ve güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 12’si İskenderiye’de olmak üzere 30 kişi öldü, 500 kişi de yaralandı. Çatışmalar sabah saatlerine kadar devam etti.

 


Devlet televizyonuna yürüyenleri ordu dağıttı

Mısır’da devlet televizyonu önünde gösteri yapan devrik Cumhurbaşkanı Mursi yanlısı göstericiler, ordunun müdahalesi sonucu geri çekildi. Mısır ordusu, televizyon binası önünde bulunan göstericilere dün gece, zırhlı araçlarla müdahale etti. Tahrir Meydanı’nda bulunan Mursi karşıtı çok sayıda sivilin de askeri araçlarla televizyon binasına götürüldükleri görüldü. Öte yandan, 6 Ekim Köprüsü üzerinde çatışmaların da zaman zaman devam ettiği bildirildi.

 

 
 
Bedii: Mursi için canımız feda...

MÜSLÜMAN Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, “Mursi tüm Mısırlıların cumhurbaşkanıdır. Canımız ona feda olsun” dedi. Mısır’da ordunun yönetime el koymasını protesto için başkentteki Rabiatu’l-Adeviye Meydanı’nda toplananlara seslenen Bedii, “Cumhurbaşkanı Mursi dönene kadar eylemlere devam edeceğiz.  Ne tutuklamalar, ne de darağaçları bizi yıldırabilir. Mısır, askeri yönetime boyun eğmeyecek” dedi. Bedii, Mısır ordusuna, “Mısırlılara dön ve kalplerindeki yerini muhafaza et” çağrısı yaptı: “Ey şanlı ordu, biz arkandayız. Sen de bizi düşmanlarımıza karşı koru ve silahını vatan evlatlarına doğrultma.”
 

Konuştu, yakalama kararı çıktı

Bu arada Başsavcılığın, İhvan Başkanı Muhammed Bedii, yardımcısı Hayrat Şatır ve 5 İhvan lideri hakkında yeniden yakalama kararı çıkardı. Hayrat Şatır, dün akşam saatlerinde tutuklandı.

 


Ordudan Bedii’ye helikopterli gözdağı...

Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii konuşurken silahlı bir askeri helikopterin Rabia el-Adeviyye Meydanı üzerinde ve girişinde alçak uçuş yapması dikkat çekti.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ