24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Kağıt Üzerine” sergi..
06 Mayıs 2011 Cuma 11:21

“Kağıt Üzerine” sergi..

Resim ve özgün baskı sergisi, Eroğlu ve Aslantuğ tarafından açıldı

Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel Sanatlar-Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nün düzenlediği “Kağıt Üzerine” adlı resim ve özgün baskı sergisi, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde açıldı.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun gerçekleştirdiği açılışa, konferans vermek üzere KKTC’ye gelen Türkiyeli sanatçı Mehmet Aslantuğ da katıldı.


11 Mayıs’a kadar açık kalacak sergi, İtalya, Türkiye ve Kıbrıs’tan sanatçıların kağıt üzerine uygulanan yapıtlarından oluşuyor.

 


Özgün baskı ve resimlerden oluşuyor


Sergi, Nuvolo Ascanı (Merhum), Turan Aksoy, Filiz Ankaç, Kemal Ankaç, Carlo Carnevalı, Senih Çavuşoğlu, Altan Çelem, İsmet Değirmenci, Sinan Demirtaş, Mehmet İlkerli, Ümit İnatçı, Nuri Kuzucan, Andreas Makarıou, Bruno Marcellonı, Aşık Mene, İrfan Önürmen, Hüseyin Özinal, Daniele Paparellı ve Stelyos Votsıs’in özgün baskı ve resimlerinden oluşuyor.


Serginin açılışında, sırasıyla Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Ümit İnatçı, DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak ve Cumhurbaşkanı Eroğlu birer konuşma yaptı.
 

 


İnatçı: İroni içeriyor


Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi Ümit İnatçı, Kağıt Üzerine isimli serginin bir ironi içerdiğini belirterek, siyasetin kağıt üzerinesiyle sanatın kağıt üzerinesi arasında fark olduğunu söyledi.


“Siyasette kağıt üzerine kalan çok şey vardır. Havada uçuşan ve tutulmayan sözler. Ama sanatın kağıt üzerinesi bile beden bulan bir eylemdir” diye konuşan İnatçı, sanatın kendi öz değerlerine ulaşabilmesi için üzerine düşeni yaptığını ifade etti.


İnatçı, bu serginin 19 sanatçının 69 eserinin yer aldığı bir koleksiyon sergisi olduğunu ifade ederek, önemli olanın bir arada sanata ve tarihi miraslara sahip çıkmak olduğunu ve uygarlıkların kültür sanat üzerine kurulduğunu belirtti.

 Öztoprak: Sanata her zaman önem veriyorlar


DAÜ Rektörü Abdullah Öztoprak ise, DAÜ’nün daha çok teknoloji üzerine kurulmuş bir üniversite olmasıyla beraber, sanata ve kültürel değerlere her zaman önem verdiklerini söyledi.


Gelecek zamanlarda da sanat konusunda yenilikçi adımlar atmaya devam edeceklerini belirten Öztoprak, sergiyi gerçekleştiren Görsel Sanatlar-Görsel İletişim Tasarımı Bölümünü kutladı.

 Eroğlu: Siyasetçilerin sanatı da sevmesi lazım


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise, İnatçı’nın sözlerine karşılık “Uçan kağıtlara sözlerini yazanlar uçan kağıtlara düşüncelerini yazan politikacılar, politikada uzun ömürlü olmazlar” dedi.


Uzun ömürlü olabilmek için verilen sözlere sahip çıkmak ve halkı insanı sevmesini bilmek gerektiğini kaydeden Eroğlu, siyasetçilerin sanatı da sevmesi gerektiğini dile getirdi; ancak bu kadar sanatçının arasında konuyla ilgili konuşmak istemediğini belirtti.


Eroğlu, sanatçısı eksik milletlerin, her zaman bir kolunun eksik kaldığını belirterek, “ülkeler sanatları ve sanatçılarıyla vardır” dedi.


Aslantuğ’un da aralarında olmasından mutluluk duyduğunu ifade eden Eroğlu, hayattaki en büyük kıskançlığının sanat alanında olduğunu söyleyerek bir lise anısını paylaştı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ