23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadrajında Kıbrıs Türkü vardı !
17 Ocak 2012 Salı 11:10

'Kadrajında Kıbrıs Türkü vardı !'

Fotoğrafa gönül verenler, fotoğraf karelerinden başlayıp gönüllere uzanan Denktaş dostluğunu Haberdar’a anlattı..

Hatice KAYHAN

Fotoğraflar: Devrim EYYUBİ

 

Vefatıyla Kuzey Kıbrıs’ı yasa boğan Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, devlet adamı kimliğiyle ismini dünyada ölümsüzleştirirken, sosyal kişiliğiyle de Kıbrıs Türk toplumunun içerisine işleyerek hiçbir zaman silinmeyecek izler bıraktı. Fotoğrafa olan ilgisiyle bilinen Kurucu Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorunuyla ilgili çalışmalarından fırsat bulduğu anlarda, sokağa elindeki makineyle çıkarak, fotoğrafa gönül veren kişilerle kadrajını paylaştı.

 

 

Fotoğraf yolculuğunda bir araya geldiler

 

Kuzey Kıbrıs’ta, fotoğrafa gönül veren Olgun Özer, Kadir Kaba ile çerçeve ustası Veli Kaymaklılı gibi isimlerle fotoğraf yolculuğunda bir araya gelen Kurucu Cumhurbaşkanı, unutulmayacak anılara imza attı.

 

 

“Unvanını bir kenara bırakırdı”

 

“Devlet adamlığı bir yana mütevazı ve insancıl bir kişiydi. Fotoğrafı çok severdi. Bizimle fotoğraf konuşurken unvanını bir kenara bırakırdı” ifadelerini kullanan fotoğraf gönüllüleri, Denktaş’ın halk adamı olduğunu, kapısının her zaman, halka açık olduğunu anlattı.

 

 

İşte fotoğrafa gönül verenlerin gözünden Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş:

 

Olgun Özer: Hep güldürürdü

 

“Denktaş Bey çok sık gelirdi bizim dükkanımıza. Yanına şoför veya koruma almazdı. ‘Film bitti usta, banyo et de görelim bakalım. Sen mi usta, ben mi yoksa fotoğraf makinesi mi?’ diyerek girerdi dükkana. Esprili bir insandı Denktaş Bey, hep güldürürdü etrafındakileri.”

 

 

“Fotoğraf bizi dost yaptı”

 

“Koskoca Cumhurbaşkanı dükkanımıza geliyor. Bu mutluluk verici bir his! Ona saygım sevgim sonsuz. Uzun yıllardır devam eden fotoğraf ilişkimiz, bize dostluğun kapılarını açtı. Buna rağmen o, dükkanıma her geldiğinde bir Cumhurbaşkanı olarak karşılandı.”

 

 

“Fotoğrafçıları yemekte buluştururdu”

 

“Denktaş mütevazı kişiliğiyle her işi kendi başına yapmaya çalışırdı. Amatör bir grup fotoğrafçıyı, profesyonel olanlarla bir araya getirip, Cumhurbaşkanlığı sarayında verilen yemeklerde buluştururdu. Yemeklerde fotoğraflar masaya dökülür, kıyaslamalar yapılırdı. Fotoğrafçılığını geliştirmesinin yanı sıra amatörlere de katkısı olurdu.”

 

 

“Fotoğraf makinesine para harcardı”

 

“Yurt dışına gerçekleştirdiği her ziyaretin ardından ülkeye yeni bir fotoğraf makinesiyle dönerdi. Yeni makinesini bana gösterir, ben de hemen tarif etmeye başlardım özelliklerini. ‘Tamam usta tamam! Ben de senin kadar bilirim artık!’ diyerek sustururdu beni. Birlikte gülerdik.”  

 

 

“Kadrajında en çok portre yer alırdı”

 

“Kıbrıs Türk Halkını yansıtan fotoğraflar çekmeyi severdi. Kadrajında en çok portre yer alırdı. Çektiği fotoğrafları mutlaka bastırır, imzalar ve sahibine gönderirdi.”

 

 

 

Kadir Kaba: Sade vatandaş gibi girerdi

 

“Fotoğrafa dayalı bir dostluk oluşmuştu aramızda, Onun ofisinde ya da benim dükkanımda randevulaşır görüşürdük. Sohbetlerimiz hem siyasi hem de sanatsaldı. Dükkanıma girdiği zaman bir cumhurbaşkanı gibi değil de sade vatandaş gibiydi. Bu da bende büyük bir mutluluk ve saygınlık hissi oluşturdu.”

 

 

“Her şeyi karelerdi”

 

“insan, manzara, çiçek hiç fark etmez her şeyin fotoğrafını çekerdi. Her konu onun öznesi olabilirdi. Çektiği her konuda çok başarılı fotoğrafları var!”

 

 

“Tam bir halk adamı”

 

“Denktaş’ın kapısını dileyen herkes açıktı. Tam bir halk adamı mütevazı ve insancıldı. Her zaman fikir sorar, yorum beklerdi yaptığı işlerden. Yaptığı tüm işlerde olduğu gibi fotoğrafçılıkta da oldukça alçak gönüllüydü.”

 

 

Veli Kaymaklılı: Dostane tavırlarıyla yaklaşırdı

 

Uzun yıllar Kurucu Cumhurbaşkanı’nın çektiği fotoğrafları çerçeveledim. Dar sokakta, küçük dükkanımın sık sık kapısını çalardı. Bu, benim için en mutlu anların arasında yer alıyordu. Zaman geçti ve Cumhurbaşkanı olmasının verdiği baskıyı üzerinden attı. Dostane tavırları beni rahatlatmıştı ama yine de o bir başkandı. Her zaman o saygınlıkla karşılandı.”

 

 

“Oğlunun fotoğrafıyla geldi”

 

“Dükkanıma ilk gelişini hatırlıyorum. İçeri girdiğinde çok şaşırmıştım. Elinde büyük ebatta oğlu Raif Denktaş’ın fotoğrafı vardı. Bana uzattı… Ben fotoğrafı elime alır almaz ‘Aman dikkatli tut’ dedi. Bir o kadar daha şaşırdım. Çerçeveyi yaptım çok beğendi.”  

 

 

“Açık renk tercih ederdi”

 

Genellikle açık renk fonları tercih ederdi. Yaptığım bütün çerçeveleri beğenir ben de bu durumdan gururlanırdım. Bana sık sık müşteri gönderirdi. Devlet adamları, komutanlar ve daha bir çok kişi. Yaptığım hiçbir işi geri çevirmedi.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ