23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kadınlara iyi haber
05 Mayıs 2011 Perşembe 11:53

Kadınlara iyi haber

İşin uzmanından müjde: 'Cerrahi müdahale gerektiren kadın hastalıklarının...'

Laparoskopik jinekolojinin öncülerinden kabul edilen Prof. Dr. Cy Liu, cerrahi müdahale gerektiren kadın hastalıklarının, görüntüleme yöntemleriyle artık kansız ve kesiye gerek kalmadan tedavi edilebildiğini söyledi.

 

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı'nın davetlisi olarak Türkiye'de eğitimler veren Liu, dünyada kadın hastalıklarının tedavisinde giderek tercih edilir hale gelen laparoskopik yöntemlerle ilgili bilgi verdi.

''Endoskopik cerrahi''ye ''minimal invaziv cerrahi'' de denildiğini ifade eden Liu, geleneksel jinekolojik cerrahide müdahalenin ya vajinal yoldan ya da kesi yapılarak açık cerrahiyle gerçekleştirildiğini anlattı.

 

 

Açık cerrahide ulaşılamayan yerler var

 

Kadın organları, vücudun ''pelvis'' denilen çok derin bir bölgesinde bulunduğu için açık cerrahi müdahalede bazı organlara ulaşmada sorun yaşandığını belirten Liu, ''Vajinal müdahalede de pelvis çok dar olduğu ve ulaşılabilirlik bu dar alanda mümkün olabildiği için tedavide problemle karşılaşılabiliyor. Bu yöntemde hekim görerek değil, ancak el yordamıyla müdahalede bulunabiliyor'' diye konuştu.

 

Oysa endoskopik cerrahide bu tür sıkıntılar yaşanmadığını dile getiren Liu, şu bilgileri verdi:''Endoskopik cerrahide, vücutta, derin alanda yerleşik pelvisteki iç üreme organları büyütülerek görülebiliyor. Yüksek çözünürlükteki monitörlerle, açık cerrahide görünmeyen en küçük detaylar bile rahatlıkla görülebiliyor. Hekim, bu organları neredeyse karşısındaymış gibi rahatlıkla inceleyebiliyor.

 

Çok dahi iyi tedavi

Endoskopik cerrahiyle ne yaptığımızı görebiliyoruz, çok da iyi işler yapıyoruz. Hem çok az bir kanama oluyor, hem de son derece küçük kesiler açılması yeterli oluyor. Karın bölgesinde bir santimetrelik, yanlarından da yarım santimetrelik küçük deliklerle giriş yapılabiliyor. Hasta kısa zamanda iyileşip normal yaşamına dönebiliyor. İşlemin maliyeti de diğer yöntemlere göre oldukça düşük. Bu yöntem kanser tedavisi, rahim ve yumurtalık ameliyatları gibi her türlü tedavide uygulanabiliyor. Ancak bu yöntemin işin uzmanları tarafından uygulanması, doktorun deneyimi çok önemli. Zira görülebilir ameliyatla çok iyi işlem yapılabilir, ama bu alanda yeterli uzmanlığa sahip olmak gerekir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ