16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafi’nin göçmen silahı
15 Nisan 2011 Cuma 12:25

Kaddafi’nin göçmen silahı

Binlerce göçmenin Avrupa’ya yönlendirileceğinden endişe ediliyor

İtalyan istihbaratının açıkladığı rapora göre, Libya'daki kamplarda tutulan binlerce göçmenin Avrupa’ya yönlendirileceğinden endişe ediliyor…

 

İtalya aylardır Kuzey Afrika’dan gelen göçmenlerle uğraşıyor. Özellikle Tunus’taki isyandan sonra binlerce göçmen kaçak yollardan İtalya’ya girdi ya da girmeye çalıştı. İtalya İçişleri Bakanı, Tunuslu yetkililer ile yapılan işbirliğinin verimli olduğunu ve bu ülkeden gelen göçmen akınının artık alarm durumunda olmadığını açıkladı. Ancak İtalya’nın göçmen kabusu bitmiş değil. Ülkenin bu kez de Libya'dan gelecek yeni bir göçmen dalgası ile karşı karşıya olduğu meydana çıktı. İtalya Parlamentosu’nun gizli servisleri denetleme komisiyonu ‘copasir'in açıkladığı istihbarat raporuna göre Libya Lideri Kaddafi ülkesine kaçak giriş yaptıklari için göçmen kamplarında tutulan 15 bin Afrikalıyı serbest bıraktı. İtalyan gizli servis yetkililerine göre, Kaddafi göçmen kamplarında tutulan Afrikalıları kaçak teknelere bindirerek Avrupa'ya karşı koz olarak kullanmayı amaçlıyor.
Ülkelerindeki açlık ve savaşlardan kaçan on binlerce Afrikalı, Avrupa'ya kaçak teknelerle gelebilmek için Libya kıyılarına ulaşmaya çalışıyor. Ancak Libya güvenlik güçleri tarafından yakalananlar yaşam şartlarının zorluğuyla ünlü kamplarda tutuluyor. İtalyan istihbarat birimlerine göre Afrikalı göçmenler Kaddafi güçlerinin kontrolü altında bulunan ve Trablus’a 120 km. mesafedeki Zuwarah limanına yönlendirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ