17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafinin acı kaybı
02 Mayıs 2011 Pazartesi 11:49

Kaddafi'nin acı kaybı

NATO'nun füze saldırısında Kaddafi'nin bir oğlu ile 3 torunu öldü…

Libya hükümet sözcüsü, NATO saldırısında Kaddafi'nin en genç oğlu Seyfül Arab ile 3 torununun öldüğünü, o sırada evinde olan Muammer Kaddafi'nin yaralanmadığını söyledi.


NATO yetkilileri ise "hava saldırılarında hedefin askeri noktalar olduğu, kişilerin hedef alınmadığı"nı açıkladı.


Bölgedeki operasyonlardan sorumlu NATO yetkilisi Korgeneral Charles Bouchard, Kaddafi'nin aile üyelerinden bazılarının bu saldırıda ölmüş olabileceği konusunda 'teyit edilmemiş bilgiler' olduğunu söyleyerek, "mevcut çatışmanın sonucu meydana gelen tüm can kayıplarını, özellikle de sivillerin ölümünü üzüntüyle karşıladığını" söyledi.

 Doğrudan ikinci kez Kaddafi hedef alındı

 

İngiltere Başbakanı David Cameron da Kaddafi'nin oğlu ve 3 torunun NATO hava saldırısında ölmesinin ardından yaptığı açıklamada, NATO'nun belirli kişileri hedef almadığını belirtti.
Söz konusu saldırı, son 24 saatte ikinci kez Kaddafi'nin doğrudan hedef alındığı izlenimi veren bir saldırı oldu.

 


“NATO barışı reddetti”


NATO önceki gün sabah saatlerinde, Kaddafi televizyonda konuştuğu sırada bölgedeki televizyon binası yakınına bir saldırı daha düzenlemişti.


Libya hükümet sözcüsü İbrahim, konuya ilişkin açıklamasında, saldırının Muammer Kaddafi'ye yönelik bir suikast olduğunu söyleyerek, "Bu uluslararası yasalara da, ahlaki kurallara da aykırı" demişti. İbrahim, "Mecbur kalırsak savaşırız. Liderimiz (Kaddafi) önceki gün NATO'ya barış önerdi ama NATO reddetti" ifadelerini de kullanmıştı.

 Kaddafi güçleri boş durmuyor


Kaddafi'ye bağlı güçlerin önceki gün muhaliflerin kalesi olan Bingazi kentinin 300 kilometre güneyinde bir vahanın etrafına kurulmuş Jalo kasabasına saldırdığı bildirildi. Bir muhalif telefonla görüştüğü AFP muhabirine yaptığı açıklamada, güneyden gelen Kaddafi güçlerinin 70 araçla Jalo'ya girip 6'sı sivil, 4'ü muhalif olmak üzere 10 kişiyi öldürdüğünü ve şehirden ayrıldığını belirtti. Muhalif, "Kaddafi sanki güneyde yeni bir cephe açıyor" diye konuştu.

 

20 bin nüfuslu Jalo'da çıkan çatışmada Kaddafi yanlılarının da öldürüldüğünü söyleyen muhalif, "Ama kaç kişi kaybettiler bilmiyoruz, çünkü cesetleri yanlarında götürdüler" dedi. Muhaliflerin bildirdiğine göre, Jalo'ya giren Kaddafi güçleri, 300 kilometre güneyde bulunan Kufra kentini ele geçiren güçlerle aynı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ