19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaddafi ve Esad’a sert uyarı
03 Nisan 2011 Pazar 19:23

Kaddafi ve Esad’a sert uyarı

Beyaz Saray, Kaddafi ve Esad’a şu çağrıda bulundu:

Kaddafi’ye iktidardan çekilmesini söyleyen Beyaz Saray, Esad ise, reform yapması gerektiğini hatırlattı…

Beyaz Saray, Libya lideri Albay Muammer Kaddafi'nin iktidardan çekilmesini istediğini yineledi.
ABD Başkanı Barack Obama'nın sözcüsü Jay Carney, muhaliflerin bazı koşullarla ateşkese hazır olduklarını bildirdikleri sırada yaptığı açıklamada, muhaliflerin teklifleriyle ilgili ne düşündüğünün sorulması üzerine, ''Libya'daki çatışmaların sona ermesi halinde Amerikan yönetiminin Muammer Kaddafi'yi hala iktidarda görmek istemediğini'' kaydetti.
 

“Yönetme kabiliyeti yok”

Sözcü, ''Obama'nın düşüncesi Muammer Kaddafi'nin artık yönetme kabiliyetinde olmadığı, halkın ve dünyanın gözünde meşruiyetini kaybettiği yönünde'' dedi ve Libya halkının başında Kaddafi'yi istemediğini düşündüklerini söyledi.
 

Beyaz Saray açıklamasında, Suriye Devlet Başkanı Beşsar Esad'a ise reform çağrısında bulunuldu.


Açıklamada, Esad'ın halkı için daha fazla özgürlük ve demokrasi için somut adımlar atması sorumluluğu bulunduğu kaydedildi.
 


“Şiddet kullanılamaz”

"Suriye hükümetinin halkın meşru isteklerine yanıt vermek için önemli bir fırsatı bulunduğu" belirtilen açıklamada, "halkın şikâyetlerine şiddet kullanarak yanıt verilemeyeceği" ifade edildi.AB asker talep edebilir

Öte yandan Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler'den talep gelmesi halinde Libya'ya insani yardımlara destek için asker gönderecek.


AB Konseyi'nden yapılan açıklamada, "EUFOR Libya" adı verilen misyonun "yerlerinden edilmiş halkın güvenli taşınması ve tahliyesi yanında insani yardım kuruluşlarını desteklemeyi" amaçladığı bildirildi.


BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) talebi halinde Libya'da başlatılacak askeri operasyonun komutanlığına İtalyan Tümamiral Claudio Gaudiosi atandı.
AB, şimdilik 4 ay sürecek şekilde planladığı operasyon için 7,9 milyon avro bütçe ayırdı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ