20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaçınılmaz son!
24 Ağustos 2012 Cuma 12:27

Kaçınılmaz son!

Bilim insanları, kendi güneşi tarafından yutulan gezegenin kanıtlarını buldu

Amerikalı, Polonyalı ve İspanyol bilim insanları, BD+48 740 yıldızının kimyasal bileşimini inceledi. Ekip bu inceleme sırasında yıldızın "yediği" gezegenin izlerine rastladıklarını söylüyor. Astrophysical Journal Letters dergisinde yayınlanan makaleye göre BD+48 740, kırmızı dev yıldızlar sınıfından bir gök cismi.

Teksas'taki McDonald Gözlemevi'nde Hobby Eberly telekopuyla incelenmiş. Yaşlanan yıldızlar olan kırmızı devler, çekirdeklerine yakın bölgede sıcaklığın artması ile büyüyor ve bu süreçte yakınındaki gezegenler yok oluyor. ABD'deki Pensilvanya Devlet Üniversitesi'nden Profesör Alexander Wolszczan "Bundan beş milyar yıl sonra Güneş bir kırmızı deve dönüştüğünde, büyüyüp Dünya'nın yörüngesine ulaştığında bizim güneş sistemimizin iç gezegenleri de aynı kaderi paylaşacak" diyor.

 

Kilit madde lityum

Kayıp gezegenle ilgili ilk ipucu, yıldızın kimyasal bileşiminde bulunmuş. BD+48 740'ın spektroskopik analizi, yıldızda normalin kat kat üstünde lityum olduğunu ortaya koymuş. Lityum çoğunlukla 14 milyar yıl önceki Büyük Patlama sırasında ortaya çıkan ve bugün az bulunan bir madde. Yıldızlarda kolayca tahrip olduğu için, üstelik yaşlanan bir yıldızda yüksek miktarda bulunması alışılmadık bir olay. Profesör Wolszczan "BD+48 740'taki lityum büyük olasılıkla gezegen boyutlarında büyük bir cismin buraya çarpmasıyla ve sindirimi sırasında yıldızın ısısını artırmasıyla oluşmuş" diyor. Gökbilimcilerin bulduğu ikinci kanıt ise bu kırmızı dev yıldız etrafında dönen bir gezegenin tam bir elips biçimli yörüngesi. Jüpiter'in 1,6 katı büyüklüğündeki bu gezegen yeni keşfedilmiş.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ