19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaçanlar Şuşaya sığınıyor
05 Nisan 2011 Salı 11:47

Kaçanlar Şuşa'ya sığınıyor

Libya'dan kaçanlar, Tunus sınırındaki Şuşa kampına sığınıyor…

Libya'daki çatışmalardan kaçan binlerce yabancı işçinin ilk durağı Tunus sınırından yedi kilometre içerdeki Şuşa kampı oluyor.


Birleşmiş Milletler, Uluslararası Kızılay ve Kızılhaç teşkilatları, Uluslararası Göç Örgütü'nün yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşunun kurduğu çadırlarda yaşayan yaklaşık 15 bin kişi evlerine dönmeye çalışırken, büyük bölümü de mülteci konumuna düşmüş bulunuyor.İşlerini bıraktılar

Bangladeşli, Tunuslu, Faslı veya Nijeryalı, kampın tüm sakinlerinin ortak bir hikayesi var: Evlerine önemli bir maddi kaynak gönderdikleri işlerini Libya'daki iç savaş dolayısıyla bırakarak kaçmak zorunda kalmaları.


Genç, yaşlı demeden Tunuslular mültecilere haftalardır yardım sağlamak için gönüllü olmaya devam ediyorlar. Mısır'daki geçici yönetim Libya'dan kaçan Mısırlılar'a hava yoluyla tahliye imkânı sağlarken, Bangladeş vatandaşlarının aynı şansa sahip olamadıkları göze çarpıyor.Kaç kişi var bilinmiyor

Mülteci kampında, ülkelerindeki çatışmalardan kaçan Libya vatandaşlarının bulunmadığı gözleniyor ve bu aşamada kimse kaç yabancı işçinin daha sınırı geçmek için beklediğini bilmiyor.
Kampta çok sayıdaki yardım kuruluşunun ve gönüllülerin çabalarına rağmen zorlu bir yaşam hüküm sürüyor ve sıcaklıkların artmasıyla koşulların giderek daha da zorlaşacağı öngörülüyor.
 


15 bin kişi barınıyor

Yaklaşık 15 bin kişinin gıda, temiz su ve barınma ihtiyacı şimdilik karşılanırken, zaman geçtikçe ve sıcaklık arttıkça sıkıntı çekilmesinden endişe ediliyor.


Kampta her gün 16 bin kişilik sıcak yemek dağıtan Dünya Gıda Programı'nın günlük 25 bin yemek sağlama kapasitesi bulunuyor, ancak yemeklerini yiyen mültecilerin plastik tabaklarını toz toprak içindeki kampta yerlerde bırakmaları dikkat çekiyor. BM'nin yanı sıra sivil toplum kuruluşları da kamp sakinlerine yemek dağıtıyor.


Az sayıdaki kadın ve çocuklar için de zorlu yaşamın rutin hale geldiği kampın sakinleri, müzik yapmayı bilen mültecilerin derme çatma sahnede verdiği konserlerle eğleniyor.
Mülteciler zorlu koşullara rağmen ibadetlerini de yapmaya çalışıyor. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ