20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kaçak yolcu skandalı!
24 Temmuz 2013 Çarşamba 11:11

Kaçak yolcu skandalı!

Atatürk Havalimanı’nda dev kara delik bulundu

İsrail’den sınır dışı edilerek Türkiye’ye gönderilen ve aynı gün Delta Havayolları’nın İstanbul- NewYork uçağına kaçak giren Ali Serhat Kayın uçakta oturacak yer bulamayınca yakayı ele verdi.

Kaçak yollardan gittiği İsrail’de Tel Aviv Büyükelçiliğinin hazırladığı geçici Türk pasaportuyla sınırdışı edilen Ali Serhat Kayın, 4 Temmuz günü bir uçakla Türkiye’ye geri gönderildi. İsrail’den dönen Ali Serhat Kayın aynı gün Atatürk Havalimanı’nda 226 numaralı körük kapısında bulunan Delta Havayolları’nın İstanbul-New York uçağına kaçak olarak girdi. Pasaport polisinin yapmış olduğu işlemlerden sonra, Dış hatlar Geliş katında bulunan personel kapısından TGS yer hizmetlerinde görev yapan bir personelin kendi A/T kartını okuttuğu esnada dikkatsizliğinden yararlanan Ali Serhat Kayınönce turnikelerden arındırılmış alana geçiş yaptı. Daha sonra transit kontrol noktasından buradaki personelin dikkatsizliği sonucu Dış hatlar giriş katı arındırılmış alana geçti.

Ayakta kalınca

Delta Hava Yolları’nın saat 12.05’te İstanbul’dan New York’a gidecek 1073 sefer sayılı uçağının bulunduğu 226 numaralı yolcu salonu kapısına geldi. Kayın burada da uçağın işlemlerini yapan görevliler tarafından durdurulmasına rağmen onları da atlatarak uçağa girdi. Uçak körükten ayrılırken bütün koltukların dolu olması nedeniyle ayakta kalan Kayın’ın uçağa kaçak olarak bindiğini anlayan kabin ekibi uçağı geri döndürdü. Kayın polise teslim edilirken uçak da yapılan aramaların ardından üç saat gecikmeli olarak uçtu.

İdari soruşturma

Konuyla ilgili olarak Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nden yapılan yazılı açıklamada İsrail’den “Dış Hatlar Gidiş Katı arındırılmış alana geçiş yaptığı ve buradan 226 numaralı körük kapısına gittiği, bu kapıda pasaport-boarding kart eşleştirmesinden sorumlu Gözen Security Özel Güvenlik Şirketi’nin bir personeli ile aynı kapıda görevli Havaş Yer Hizmetlerinin personellerinin yapmış oldukları kontrollerde yanında pasaportu ve uçuş kartı olmaksızın şahsın uçağa girmesine engel olamayarak güvenlik zaafiyetine sebebiyet verdikleri tespit edilmiştir. Söz konusu olayla ilgili TGS Yer Hizmetleri personelleri ve Gözen Security Özel Güvenlik Gözen Havacılık personelleri ile Havaş yer hizmetleri personelleri hakkında gerekli idari soruşturma başlatılmıştır.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ